Snak

Mere indhold efter annoncen
16. etape er to gange opad samme bjerg fra to forskellige sider, ikke?

Uanset er der en stor mulighed for Quintana der, hvis han tør og kan sætte Dumoulin opad Stelvio, og evt. have Rojas med i et udbrud, der kan hjælpe ham i dalstykket mod anden opkørsel. Det kræver selvfølgelig, at han kan komme af med Dumoulin.
YNWA
Dagens dårlige nyhed:

Adam Hansen har som følge af sit styrt slået en knogle i håndleddet og har eftersigende meget ondt.

Han forsøger dog at starte i morgen, så rekorden er ikke helt død endnu.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Er muss!

Det ville godt nok være synd, hvis stimen skulle brydes nu. Men heldigvis er det da årets første GT, og rekorden bliver nok ikke slået foreløbigt. 20 kunne dog have været en flot bedrift.
Har Dumoulin ikke en tendens til at få gummiben i den sidste uge af en grand tour? Det kan være Quintanas chance.
Det aner vi ikke noget om. Han har jo kun forsøgt at køre klassement en gang før, og jo, ved den lejlighed mistede han sin føring på 20. og næstsidste etape, men det var altså primært en taktisk brøler (og i øvrigt var han vist en anelse syg), og man kan bestemt ikke udtale sig om det er en tendens eller ej.

Men indtil nu har løbet passet ham perfekt - det er ikke tilfældet for den næste uge, så han har langt fra vundet endnu. Men der skal hentes rigtig meget tid på ham efterhånden, og det ser bedre og bedre ud.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Skulle da være trist, hvis Adam Hansen er nødsaget til at udgå. Det er ikke en rigtig grand tour uden Adam Hansen.

Situationen med "Er muss" fra Brian Holm, var det ikke seneste gang, Adam Hansen ikke gennemførte en grand tour? Husker han blev sendt frem for at føre med brækkede knogler, da han alligevel ikke ville stille til start dagen efter. Siger lidt om hvad manden er lavet af.
Liverpool FC og New Orleans Saints
Hvor meget tid skal Quintana have til Dumoulin før sidste etape? Synes man læser 2 min mange steder, men jeg tror han skal have mere.

På første del af den første enkeltstart (pandekageflad ligesom 21. etape) tabte han 48 sekunder på 9,8 km. Altså 4,9 sekunder per km. Ganget op med 27,6 km giver det 2:15. Hvis man tager højde for a vind- og vejrforhold kan være ugunstige (eksempel modvind) bør man nok nærmere sigte efter 3 min IMO.
Forza Roma! Continuate così, prossimo derby col Frosinone! No Pizarro, No Party!
1 minut pr. 10km ville være i den voldsomme ende, vil jeg vurdere.

Der er normalt det, man siger et felt kan tage på et udbrud, når det går rigtig stærkt og selvom der er markant forskel på Quintana og Dumoulin i disciplinen, ville det være lidt af en overraskelse, hvis det kan overføres sådan også, synes jeg.

Vejr og vind kommer selvfølgelig til at spille ind, men træthed bliver også en mindst ligeså stor faktor.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Hvor meget tid skal Quintana have til Dumoulin før sidste etape? Synes man læser 2 min mange steder, men jeg tror han skal have mere.

På første del af den første enkeltstart (pandekageflad ligesom 21. etape) tabte han 48 sekunder på 9,8 km. Altså 4,9 sekunder per km. Ganget op med 27,6 km giver det 2:15. Hvis man tager højde for a vind- og vejrforhold kan være ugunstige (eksempel modvind) bør man nok nærmere sigte efter 3 min IMO.


Argh... Quintana underpræsterede på den første enkeltstart og Tom kørte 100 %. Det er ikke sikkert at han gør det næste gang.. Quintana er slet ikke nogen dårlig enkeltstartsrytter... Alt andet lige så burde Tom være mere træt på sidste etape end Quintana..

Hvis Quintana har over 1.30 til Tom, så tror jeg at han vinder... Men jeg er ikke sikker på at Quintana kan knække Tom på den næste etaper, han virker satme skarp..

Jeg tror at Tom er i lyserødt på enkeltstarten og så vinder han jo selvfølgelig samlet..
Annonce