Snak

Mere indhold efter annoncen
Dumoulin taber lidt over et minut og har ca. 40 sek. Ned til Quintana.

Kan han holde sig til imorgen, så er mine penge på Dumoulin.

Alle så ret ristede ud idag, så jeg tror ikke på det helt vilde imorgen angrebsmæssigt. Så er det mere, hvis folk brænder sammen.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Men man kan måske godt frygte, at Dumoulin vil smide for meget tid i morgen på Foza stigningen og smide sejren til allersidst, som de også skete i Vueltaen. Forhåbentlig har en lidt bedre ben i morgen, mens de andre favoritter har samme manglende overskud som i dag.

Zakarin skal vel egentlig også medregnes om den samlede sejr. 1.21 efter på 5. pladsen. Umiddelbart har han mulighed for at slå dem over ham - undtagen Dumoulin på en enkeltstart, hvis han rammer dagen.
YNWA
Tja, Quintana mente, at han skulle have 40 sekunder på Dumoulin før enkeltstarten for at vinde. Han har 38 sekunder nu. I mine øjne skal han nok have minimum 1½ minut.

Pinot har set stærk ud de seneste par etaper.

Det var alligevel ikke muligt for Landa at tabe spurten i dag. Da også på tide han fik en etapesejr. Hvad kunne det ikke have været blevet til, hvis ikke han blev sat ud af spillet på Blockhaus etapen?
Liverpool FC og New Orleans Saints
Dumoulin siger selv, han lavede en fejl ved at sidde for langt tilbage og havde dårlige ben fra start. Det var også en hård dag i går, og måske kan han restituere bedre til i morgen.
Fint interview med Dumoulin - han havde dårlige ben og det hjalp ikke han lavede en rookie fejl ved at sidde tilbage i feltet på det første bjerg, hvor de angreb.

Med tanke på det, så er tidstabel ganske fornuftigt.

SKY og Landa kunne være ret så spændende, hvis ikke det hele var røget ved massestyrtet på 9. Etape. Landa kører godt op af.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sindssygt ærgerligt at der ikke lige var en fra top 6 der sad med diamanter i benene. Det kunne have åbnet løbet endnu mere. Men Dumoulin er selvfølgelig rystet nu. Nu må man bare krydse fingre for at Quintana ikke tror at han kan hente det nødvendige på sidste stigning og holde det på nedkørslen. Hvis han tror det, så tror jeg man forærer Dumoulin sejren.

Men med så mange ryttere tæt på hinanden, så må der næsten være nogen der åbner tidligt. Pozzovivo, Pinot og Zakarin om ikke andre. De er enormt tætte på podiet, og bør give det et skud.
Silkeborg IF
De sidste 15 kilometer er vel mindre kuperet og relativt fladt uden nogen reel nedkørsel. Hvis de - som forventet - kan få sat Dumoulin opad Foza stigningen, er det alt andet end lige en fordel, hvis man er flere ryttere, der kan arbejde sammen, når de rammer toppen. Jeg tror egentlig, at både Nibali og Pinot vil være interesseret i at hjælpe Quintana, hvis de kommer over toppen sammen uden Dumoulin - muligvis også Zakarin.
YNWA
Shit, det bliver spændende i morgen. Jeg håber virkelig ikke, at Dumoulin går mere ned end i dag. Og hvis han gør, håber jeg Pinot beviser, at han er den stærkeste her til sidst. Jeg magter simpelthen ikke, at Quintana vinder. Nibali kan gå an.

Væk fra Giroen kan det nævnes, at profilerne til årets Tour de France er blevet offentliggjort. Og jeg ved ikke, hvem der har stået for rutedesignet, men nej, hvor ser det dog gudsjammerligt ringe ud. Der er ikke mindre end ni oplagte sprinteretaper og yderligere to puncheur-finishes. Stakkels kommentatorer, nu hvor alle etaper vises fra start til slut.

Derudover er ruten ekstremt let på bjerge, der først for alvor bliver hårde på 17. og 18. etape, der inkluderer henholdsvis Galibier og Izoard (med etapemål for første gang - så vidt jeg ved).

Og ja, nu siger jeg det igen, med endnu større overbevisning, end jeg har haft før: Alejandro Valverde er sgu min favorit til at vinde det hele. Han får i hvert fald ikke en større chance. Og ruten ligger markant bedre til ham end til Quintana, så jeg håber og tror, at ledelsen ser lyset og lader dem stille til start som sideordnede kaptajner. Quintana kan dog ikke engang køre fra Reichenbach, når det går opad, så mon ikke det løser sig selv?
Og nå ja, så kørte van Aert lige op med Tony Martin på dagens 14 kilometer lange enkeltstart i Tour of Belgium (de blev nummer tre og to, 14 sekunder efter Matthias Brändle), og nu er han i førertrøjen og skal stå den store test på morgendagens mini-udgave af Liège-Bastogne-Liège, hvor Gilbert nok kommer til at give ham sit at se til. Jeg er spændt på at se, om det bliver for hårdt for cross-verdensmesteren, eller om han også kan være med i det helt hårde Ardenner-terræn. Kemmelberg den anden dag var i hvert fald ikke noget problem.

Van der Poel er i øvrigt udgået af løbet, da han skal køre MTB-World cup i denne weekend.
@Tobi

Quintana kunne heller ikke køre fra nogen som helst i turen sidste år, for så at være flyvende i Vueltaen kort efter. Jeg ville ikke blive overrasket, hvis han er flyvende i Touren, selvom det selvfølgelig ikke er "hjemme" i Spanien. Uanset hvor kedelig ruten er, så tror jeg i hvert fald ikke på Valverde har en chance mod Froome.

Med hensyn til splittelsen tidligt på etapen i dag, har Rai i øvrigt en video, hvor man kan se at det er Sunweb selv, der starter med at splitte feltet med 3 mand i front, hvorefter Moviestar kommer flyvende og tager over, da de nok, i modsætning til Sunweb, har luret at Tom sidder for langt nede. FDJ er de sidste, der lige akkurat kommer med. Så i dette tilfælde var Moviestar ikke de onde, men blot de smarte og opmærksomme, mens Sunweb og Tom i særdeleshed fejlede helt vanvittigt. Håber dog stadig på et Mirakel fra Tom i morgen eller som Tobi, at Pinot sætter de 2 tosser på plads.
Klub top 3: Newcastle,............................... Barcelona Spiller top 3: Ronaldo(fede), Ronaldinho, Romario
Annonce