Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Nevermind.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Det ligner lidt, når man ser billederne af spurten igen, at det er Fuglsang, der må slippe de 4 første og derfor skaber tidsforskellen på 2 sek.

Jeg tror, der blev gravet dybt idag.
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
Pinot som forventet kører ikke klassement, og taber tre minutter i dag. Han må være en oplagt kandidat til bjergtrøjen. Mollema skal nok bare spare sig til bjergetaperne, og taber lidt over to et halvt minut.

Udover det taber Yates lidt sekunder.
YNWA
Det ligner lidt, når man ser billederne af spurten igen, at det er Fuglsang, der må slippe de 4 første og derfor skaber tidsforskellen på 2 sek.

Jeg tror, der blev gravet dybt idag.


Richie Portes ansigtsudtryk inden målstregen taget i betragtning, ja - så blev der gravet dybt.
Så er der kun en enkelt etape tilbage før det for alvor går løs- tror folk herinde at det eksploderer eller tror I mest på at det bliver et kontrolleret løb, sandsynligvis med Sky i front? Jeg spekulerer lidt på om Geraint Thomas kommer til at beholde trøjen, eller om der simpelthen vil blive kørt for stærkt til det kan lade sig gøre.
Bonjour, Monsieur Leth
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sky sætter jævnt og hårdt tempo og kvæler al initiativ.

Til sidst sætter G sig frem og trækker til der kun er 4/5 ryttere tilbage; ham selv, Froome, Aru, Quintana og måske Bardet.
Froome stikker, vinder etapen og tager gult.
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
Mon ikke Porte også er tilbage, hvis scenariet udspiller sig som beskrevet.

Han har trods alt været klart bedste mand opad i hele sæsonen.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
moderator
Fuglsang så godt ud i går. Bevares, det var ikke den skrappeste stigning, men det var jo kun de store afsluttere, han efterlod foran sig.

Han har selvfølgelig ikke Froomes acceleration, og kan næppe sidde med ham, hvis der bliver åbnet for alvor i morgen.
Men mon ikke han kan komme i mål sammen med favoritterne uden tidstab?
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Belles Filles kommer til at give tidstab til flere af favoritterne, hvis historien ellers gentager sig. I både 2012 og 2014 har det være tid mellem de bedste, hvor især Nibalis sejr i 2014 var voldsom. Etapen i 2014 var dog også en voldsomt hård en af slagsen med i alt 3 kategori 1-stigninger.

Kan Fuglsang komme i mål uden tidstab på Belles Filles, så kan man roligt begynde at håbe på en podieplacering. Det er en ganske modbydelig stigning.
Hold nu op dagens etape bliver en langgaber...
Liverpool FC og New Orleans Saints
Annonce