Snak

Mere indhold efter annoncen
Mon ikke 2-3 fra top 20 stikker afsted fra start mens resten lader sig indhente af top 60, hvis de skulle sendes afsted med tidsforskel?
Silkeborg IF
Spændende hvordan sprinterkampene kommer til at forme sig i årets Tour.

På plussiden virker Sagan allerede klar, mens Groenewegen og Gaviria hele året har virker som nogle af de absolut hurtigste, når målstregen er i sigte.

På minussiden finder man så især den ældre garde. Cavendish styrter til højre og venstre, Greipel virkede på vej mod topform og styrtede så i foråret, mens Kittel ser ud til igen i år at svinge absurd meget i sine præstationer og fortsat have store problemer med at fungere i et ellers godt tog - senest illustreret igen i dag.

Matthews stod også fuldstændig stille i dag, da han åbnede spurten og det har været svært for ham at finde form efter sit styrt i foråret. Jeg har også en fornemmelse af, at Caleb Ewan hører til på plussiden, men omvendt har han bare ikke rigtig vundet noget, så den er svær at forsvare.

Jeg tror Groenewegen bliver virkelig giftig og så holder Sagan nok legestue i pointkonkurrencen.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
moderator
Klassisk Sagan-sejr i går i Schweiz. Skuffende, at Cort bliver hægtet af inden finalen.

På de hjemlige breddegrader satte Julius Johansen en fed streg under sit talent ved at vinde U/23-DM som 18-årig.
Han bliver så vild at følge. Han kommer til at vinde mange løb de næste mange år.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Flot Chris!
Fantastisk sejr i Chris i dag... Det er så fedt at se når han gasser op i verdens højeste gear...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Fantastisk af Juul, og hvor jeg dog under ham den sejr. Han er en fantastisk hjælperytter, og det er perfekt, når den type endelig vinder. Desuden er han så sympatisk, og alene hans reaktion på Fuglsangs OL-sølv vidner om en rytter, der sætter holdet i første række.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Hvem tror i på til touren?

Jeg har en fidus til Nibali, hvis han undgår at tabe for meget tid på holdenkeltstarten.

Der bør være gode muligheder for et spændende Tour de France. Froome har kørt giroen, og man må forvente, at han ikke er på sit absolutte topniveau. Quintana, Landa, Porte, Nibali m.fl. satser deres sæson på Touren.

Bare vi ikke kommer til at se Froome i gult kontrollere løbet i bjergene med sit suveræne hold i front.

YNWA
Virkelig stærkt kørt af Søren Kragh. Han er snu som en ræv, og kender sin besøgelsestid.
moderator
Det er en vild sæson med danske briller. Store sejre allerede nu.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Søren Kragh er pisse fed.

Imponerende at kunne være så kold i en finale som den, når dåbsattesten siger det den gør. Det har været suverænt at se hvordan han allerede fra sidste sæson understregede at han hørte til på World Tour-niveau.

Og så selvfølgelig også et tip på kasketten til Portes opvisning. Der findes vist efterhånden ingen, der kan brage igen på korte stigninger, som han kan.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Annonce