Snak

Mere indhold efter annoncen
Flot kørt op af Lasse Norman!

Lidt ærgerligt af Kamp ikke formåede at køre rundt om de to, da van Aert smuttede. Ikke at han havde vundet, men han havde da i hvert fald nok undgået at smide sekunder.
Silkeborg IF
Rasmus Quaade sidder altså også med op over. Det er en god astmaspray han har fået sig...
Silkeborg IF
Quade, Hansen og Juul må være de danske bud nu. Men Julius Johansen kører vel egentlig også en fin enkeltstart?
Quaade vandt jo altså også et fransk 1.1-løb i foråret, som dog ikke fik så meget omtale.
Men var det på at være stærkest, eller vandt han "bare" udefra?
Silkeborg IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvad er forskellen?
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Forskellen er ret åbenlys skulle jeg mene.

De fleste gode ryttere kan være gode/heldige at ramme en solosejr udefra, mens det kræver noget mere rent faktisk at være god nok til at sidde med de bedste på dagen og slå hullet i finalen.

Jeg er i hvert fald ikke i tvivl om hvem af Julius Johansen og Alexander Kamp jeg mener er den stærkeste på en skarp stigning, selvom etapen i dag kunne indikere at de ligger ret tæt.
Silkeborg IF
Det var vist ved at angribe fra feltet på de sidste kilometer.

Chris Anker fortalte om det under Touren. En af hans tidligere holdkammerater fra Fortuneo havde efterfølgende skrevet til ham og spurgt ham om, hvem i alverden det var for en hulemand, der slog dem alle i dag.
moderator
Julius Johansen er så vild. Det er imponerende, han formår at køre lige op med eliten allerede som 18-årig. Ham venter jeg mig store ting af, og han kører altså ikke længe på hjemlige breddegrader, medmindre banen stadig prioriteres.

Og så stik dog Alexander Kamp en WT-kontrakt. Det er ubegribeligt, det ikke allerede er sket. Der må simpelthen være WT-hold derude, der kan bruge Kamps kvaliteter. Han er en blændende rytter til semihårdt terræn.
I Ardennerklassikerne må han kunne gøre gavn på de fleste hold.

Rygterne sender Valgren til Dimension Data. Astana virker ind i mellem som en rodebutik, men resultaterne har været fine i år, og det vil være ærgerligt at splitte Valgren og Cort.
Jeg kender ikke alverden til Dimension Data, men det virker som et ret stort skridt ned. Deres hold er i hvert fald blandt de ringeste på World Touren.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Vildt nok også at han efter etapen påpeger at han selv var for dum da han kom med høj fart ind på sidste passage af Kiddesvej :)

Men jeg var overbevist om han havde valgt og gik benhårdt efter guldet i 2020 sammen med resten af 4 KM holdet

Han er vel tæt på at være et Jahrhundertalent?
Annonce