Snak

Mere indhold efter annoncen
Enig Repos, var det bare dårlige ben!

Men syntes bestemt at han stadig skal gå efter klassementet. Så langt er han heller ikke efter, meget kan stadig ske, men podiet bliver rigtig, rigtig svært..
moderator
Enig, han skal jo gå efter klassementet. De har endnu ikke ramt de høje bjerge. Plus 2 min på GT med en TT forude henter han ikke.
Men han skal selvfølgelig se, om han kan overtale holdet til at sætte en offensiv ind i bjergene.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Lidt besynderligt, at kim Andersen havde meldt klart ud til sine ryttere, at kilometer 181-185 rummede visse risici, mens Lars Michaelsen var uvidende, og holdet anvendte tilmed strækningen (rundkørslen) til uddeling af flasker.

Andersens læsning af ruten hjælp dog, som bekendt, lige lidt.
FREM for alt
moderator
Det er vanvittigt af Astana.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Porte virkede til simpelthen ikke at have haft benene til at følge med i dag. Det lød som om, det var foran ham, hullet opstod.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er en grund til at Fuglsang aldrig vinder TdF (og næppe får en podieplads heller) og den grund så vi demonstreret idag.

Mestrene - de store ryttere - overlader intet til tilfældighederne og har hold omkring sig der minimerer tilfældigheder. Derfor bliver de sjældent fanget i styrt, og undgår at komme på mellemhånd i uheldige situationer.

Den evne har Fuglsang bare ikke - og åbenbart har han heller ikke holdet bag sig der kan kompensere for han svaghed der. Den svaghed kan man leve med i et 1-uges løb, men over 3 uger går den bare ikke.

Trist.
Jeg hørte et sted, at Astanas måde at køre cykelløb på nok er dikteret af den måde, Vinokourov kan lide at køre cykelløb på (og selv kørte på). Altså at Astana kører kaosagtigt og uden samling, fordi det er sådan chefen ønsker at køre cykelløb på.

Hvis den analyse er korrekt, er det nok heller ikke nemt for Fuglsang at diktere samling. Uanset hvad, styrker Astanas manglende profesionalisme nok næppe Fuglsangs ønske om at blive på holdet.

Tidligere på sæsonen har det dog ikke været noget problem.

Som nævnt (og som også var det jeg oprindeligt hintede imod), så virker det en smule demonstrativt dumt det de laver, når man lægger det hele i en pulje. Det her med, at de ikke er helt hvor de skal være giver jeg ikke en skid for. Både LLS og Fraile tager en etapesejr i 3. uge...
Silkeborg IF
Men - hvis jeg skal være sådan lidt konspiratorisk - så har Vinokourov vel ikke været tilstede i stort omfang tidligere på sæsonen?

Jeg er dog helt enig i, at LLS og Fraile kører mistænkeligt langt under niveau.
De tager simpelthen begge en etapesejr? Det vil jeg da anbefale dig at spille på så.
Annonce