Snak

Mere indhold efter annoncen
I 2020 kan Ineos stille med Froome, GT, Bernal og Carapaz!! Det gør de selvfølgelig ikke, men stadig..

Tænker at Fromme, hvis han viser gode takter, får lov at blive sidestillet kaptajn med Bernal. Så får GT og Carapaz giro og/eller vuelta.

Tror ikke de hælder Bernal over på giroen, for at give Froome fuld fokus i touren. Tror de tænker det vil være for satset ift den.position han er i pt

Og så er der lige Dumo, Roglic osv:)
Tabet af Pinot, var tabet af det underholdende løb - han var klart stærkeste mand og burde være vinderen af løbet!


Enig, det var i store hele det der gjorde at Alperne blev en fuser. Pinot havde været den stærkeste i bjergene og var den eneste der kunne udfordre Ineos. Kruijswij og Buchmann gik ikke efter sejren.
Jeg brækker mig over, at Team Sky/Team Ineos/Team Boring vandt igen igen igen....

Godt at det blev Bernal og ikke den totalt kønsløse Thomas, når det nu skulle være.

Kruiswijk og Buchman var bare anonyme kujoner da det kom til stykket - som ventet!

Stor ros til Alaphillipe og løbets moralske vinder Pinot. De skabte et af de beste TdF længe. Ineos sad med enkelte kortvarige undtagelser bare på hjul.

Hvor må det føles mærkeligt for Bardet at få bjergtrøjen. Kun fordi klassementsrytterne ikke kørte i torsdags, endte den på ham.

I dag, hvor det nærmest kun gik op ad og han havde alt at køre for, bliver han nr 27....
I dag, hvor det nærmest kun gik op ad og han havde alt at køre for, bliver han nr 27....


Han kunne sikkert ikke gøre mere/bedre end han gjorde, og satsede på at de 5-6 stk der kunne overhale ham, nok ville køre i vejen for hinanden. Og sådan gik det jo i grunden.

Jeg er klar over at Buchmann har kørt ligeså mange kilometer som Alaphilippe, - og i sidste ende, hvis vi kun ser på placeringen, har han jo gjort det bedst - men måden altså. Noget af det samme med Kruiswijk der blev trukket af Bennett og Du Plus på hovedparten af stigningen og alligevel "lod" Thomas tage 2.pladsen uden kamp. Men igen: kræfterne kan være opbrugt. Til dagens skuffelser må også nævnes Movistar, for lidt og for sent.

//hjst

"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Synes folk virkelig Kruiswijk er så kedelig? Jeg står måske alene med det, men både han og holdet har da været i offensiven flere gange.

I dag tror jeg ikke, han ville gamble, da han kunne se at G og Egon var kørende, ligesom Poels pludselig også steppede op og ikke blev hældt af hverken Bennet eller De Plus.
Og det synes jeg egentligt er svært at kritisere ham sådan helt vildt for.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Og så sluttede Kruijswijk også sidst af løbets top 5, så han var nok bare tom.
Der er jeg enig, Pref. INEOS havde den fordel, at de kunne satse på to heste. Den mulighed mistede Jumbo så på, at Bennett skulle hente flasker i vinden og derudover havde svært ved at holde sig oprejst.

Men cykelfans, mig selv inklusiv, kan nogle gange have svært ved at se andet end succesfulde angreb som udtryk for tabermentalitet, og det er lidt en skam. I dag kunne Kruijswijk risikere at smide sin podieplads til Buchmann for at vinde ligegyldige sekunder på Thomas.

Jumbo har sådan set kørt et ret godt løb og igen slået fast, at de som hold kan hamle op med INEOS. De kan godt opnå et stort resultat i Vueltaen.


Men jeg vil medgive, at Pinot nok var den eneste, der virkeligt kunne finde på at satse det hele. Han har stået på podiet og havde derfor heller ikke det samme at tabe som de andre udfordrere.
Synes folk virkelig Kruiswijk er så kedelig? Jeg står måske alene med det, men både han og holdet har da været i offensiven flere gange.

I dag tror jeg ikke, han ville gamble, da han kunne se at G og Egon var kørende, ligesom Poels pludselig også steppede op og ikke blev hældt af hverken Bennet eller De Plus.
Og det synes jeg egentligt er svært at kritisere ham sådan helt vildt for.


Én fugl i hånden er som bekendt ofte bedre end de 10 der sidder på taget, så på den måde kan jeg sagtens følge dig - og Jumbo Visma. Og måske forventer jeg - og andre - meget mere af de enkelte hold/ryttere end vores tilbagelænede position egentlig burde tillade.

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Jeg misforstod nok indlægget Travel, for det virkede som om det var mere vigtigt at snakke om “hvad nu hvis” lige pludselig, hvilket jeg ikke helt var enig i. Men jeg beklager - og er helt enig. Selvfølgelig ville Pinot have været i spil til sejren.

Etapen i dag bevidner meget godt det vi snakkede om for nogle dage siden omkring erfaring, risikovillighed osv. - Udover INEOS var der ingen i top 5 der havde nok at vinde til, at spille ud. Nu var det i forhold til Jakobs chancer for podium/top 5, men jeg synes det står meget tydeligt efter i dag, at det aldrig var aktuelt. Landa var konsekvent bedre kørende end Jakob og end ikke han kunne knække top 5. Med Pinot heller ikke top 6. Så Jakob ville igen have listet sig ind på en anonym 7-10 plads.

Nu lufter han endelig det som et par af os har nævnt flere gange. Nemlig at der er LANGT mere at vinde ved at ignorere det forpulede klassement. I år kunne han ligeså vel som Yates have vundet et par etaper, og bjergtrøje blev jo decideret holdt for nar i år.
Silkeborg IF
Annonce