Snak

Mere indhold efter annoncen
Stokbro har ikke meget at gøre ved elite VM. Han er ret hurtig og er også blevet mere holdbar, men som ren slider og hjælperytter (han kommer selvfølgelig ikke til at køre sin egen chance overhovedet) bør der være en del navne foran ham i køen. Bl.a. Vinjebo, hvis vi bliver ved Riwal.

Ruten er mig bekendt ikke helt nem, selvom der er ikke er nogle specielt voldsomme stigninger. Den minder eftersigende om sidste års EM-rute i Glasgow. Det bør være en rute for Sagan, Van der Poel, Van Avermaet osv. mere end det er for Ewan, Viviani, Bennett, Ackermann eller Gaviria.
moderator
Asgreen, Fuglsang (hvis han vil) og Mørkøv bør sikre kort.
Søren Kragh, Valgren og Cort vil jeg også gerne have med, men især de to førstnævnte har godt nok slidt med formen.
De to sidste pladser skal nok besættes af ryttere, der udelukkende skal fungere som hjælpere, og her er må Chris Juul være oplagt, og så skal den sidste nok findes blandt ryttere som Honoré, Mads P.,Casper P, Würtz og Vinjebo.

Det betyder således, at Kamp ikke rammer min trup. Bortset fra Yorkshire, så synes jeg ikke, han har leveret på højeste niveau i denne sæson. Og det er selvfølgelig en af ulemperne ved at køre pro-konti.

Anders Lund skal godt nok holde tungen lige i munden, når der skal udtages hold. På papiret har vi, modsat sidste år, mange oplagte kort til ruten. Til gengæld har langt de fleste også ramt en sæson langt fra det forventede.
Med tanke på sæsonens forløb, så er det derfor Asgreen, Fuglsang og Mørkøv bør være sikre.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Stokbro er selvfølgelig stadig U23. Det havde jeg svedt ud!

Würtz gjorde ikke meget godt for sin VM udtagelse med hans EM-præstation. Og det blev nok heller ikke bedre med hans udtalelse efterfølgende. For som Rolf Sørensen rigtigt nok var inde på, så er begreber som "der var ikke noget at gøre" ikke noget der bør finde sted. For hvis der er nogle foran der kører stærkt, så må man jo også bare selv køre stærkt. Så må man i stedet melde klar røv, og sige, at benene ikke var til mere.

Asgreen, Fuglsang og Mørkøv, enig. Dem kan man ikke komme udenom. Det tror jeg nu heller ikke man kan/vil med Valgren selvom jeg fint æder præmissen om, at han er dødvægt i den nuværende forfatning.
Silkeborg IF
moderator
UCI har endnu ikke opdateret deres rangliste. Man kan jo frygte, at de er ved at finkæmme efter smuthuller, så værtsnationen kan få otte pladser.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Den tanke har også slået mig, Repos.

Iøvrigt sjovt at man ikke lader værtsnationen have 8 deltagende ryttere per default, lidt ligesom FIFA lader værtsnationen spille VM uden at skulle kvalificere sig.
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Jo, men det kommer vel an på, hvor VM afholdes. I Doha ville Qatar nok have have haft problemer med at finde otte ryttere.

Men også underligt, at Storbrittanien ikke er højere på listen, når man ser deres udvalg af ryttere.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Qatar er vel også den eneste værtsnation jeg overhovedet kan komme i tanker om, der ikke ville kunne mønstre 8 ryttere på et nogenlunde forsvarligt niveau til at deltage i et VM.

De få gange man har bevæget sig udenfor Europas grænser har det jo som regel været i cykelnationer som Colombia, Australien, USA (og Canada i lidt mindre grad). Selv Japan (1990) kan vel et eller andet sted forsvares.
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
moderator
Enig.
Det var også skrevet med et glimt i øjet.

Ranglisten skulle have været opdateret i går aftes eller i morges, men af en eller anden årsag er det ikke sket endnu.
Når man har med UCI at gøre, så kan der sagtens være ugler i mosen.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Eller også er man bevidst om at denne uges rangliste er sætligt under lup og derfor reviderer man internt en ekstra gang eller to, inden den ryger ud.

Men ja, man frygter det værste, når det omhandler UCI og skjulte agendaer.
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
moderator
Jeg tænker, man er i gang med at finkæmme, og se hvordan man kan holde GB i top 10. Der pumpes mange penge i sporten derovre, så jeg kan sagtens forestille mig UCI vride og dreje sig for at tilgodese værtsnationen.
I følge feltet.dk skulle der dog ikke være nogen tvivl.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Annonce