Snak

Mere indhold efter annoncen
De endelige startlister til VM i mixed stafet holdtidskørsel er offentliggjort. Det ligner ikke helt en umulighed for Danmark at køre sig tæt på en medalje, og arrangørerne ser også ud til at forvente en god præstation da Danmark starter fjerdesidst, før de tre favoritter Italien, Tyskland og Holland. Da hvert køn kun skal køre en omgang på 14 km, så bør tidsforskellene i toppen ikke være voldsomt store. Og da hollænderne samtidig ikke stiller med førstekæden hos kvinderne, synes jeg ikke Holland ligner så kæmpe en favorit som man ellers kunne tro.
Kvindeholdet var faktisk langsommere end Tyskland ved EM, og selvom man har skiftet Lucinda Brand ind i forhold til dengang, så bør det ikke give dem et kæmpe forspring. Og på herresiden er tyskerne denne gang noget stærkere. De stiller med Tony Martin, Nils Politt og Jasha Sütterlin overfor hollændernes Jos van Emden, Bauke Mollema og Koen Bouwman. Jeg synes faktisk det ser ret åbent ud mellem de to favoritter.
Italien er nok favorit til bronzen, men tænker altså at Danmark ikke bør være langt fra med Pernille Mathiesen og Martin Toft Madsen som motorer på de to hold. Slovenien har et par pæne navne med Jan Tratnik og Tadej Pogacar, men er i tvivl om deres kvindehold. Og igen på så kort en rute i en disciplin uden meget træning og fast samhørighed kan nogen af de på papiret svagere hold sagtens overraske hvis de har gjort noget ekstra for at forberede sig.
Geraint Thomas dropper enkeltstarten for at fokusere på linieløbet. Kunne det være en lille indikation af at ruten måske er hårdere end som så, og at han øjner en chance? Eller mener han bare ikke at han pt kan køre med specialisterne på ITT?
@ Kattejammer:

Rigtig fint og informativt indlæg. Havde jeg som end ikke kunne skrive bedre selv :-)

Tror faktisk vi snupper en bronze. Så er vi igang....

@ hts: Begge dele tænker jeg faktisk. Tror der køres for A.Yates/Hart, og så er Thomas vel næppe den værste hjælper. Topform eller ej.

Jeg fornemmer flere steder jeg læser/debaterer at VM ruten ikke er så hård som formodet - hvad end det skulle være - og eks. Ackermann/Bennett kommer med hjem. Altså, at den (nye hmm?) verdensmester skal findes mlm de hurtigste folk på kloden pt.

Anders Lund siger at ruten er hård, lang og at der er noget kringel halløj før en stigende finale. Så folk skulle komme helt ned i fart - som i helt ned.

Det er da muligt jeg personligt igen tager fejl. Men, er vejret ok. Så vinder Alaphilippe, Valverde eller Sagan.

Bliver det hårdt vejr. Så vinder Sagan, GVA, Valverde, MM, Trentin eller Gilbert.

Så for os bliver det Fuglsang som i 5 -8. Tror også på en af letterne (Skuijns/Nielants) som outsider.

Jo jo... så bliver det sikkert en helt 38 der stikker af med regnbuen.
Kæmpe problemer for Danmark med at holde det sammen, og en del tid brugt på at vente på Martin Toft Madsen. Skidt første mellemtid, så bliver nok for svært at være med om de sjove placeringer.
Man kan i hvert fald tydeligt se, at holdene på ikke er specielt sammenkørte. Spørgsmålet er, om man skal ændre det til fire ryttere, så uheld ikke får den samme betydning næste år. Hvis man altså vil holde fast i disciplinen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, og så ovenikøbet på så teknisk en rute, hvilket gør det endnu sværere at holde sammen. Og så noget regnvejr oveni. Ligner da også at den rundstrækning kan blive halvfarlig i linjeløbet nogle steder.
Holdstafetten gik i fisk for danskerne, men Mads P fik endelig held med et af sine mange optimistiske angreb da han kørte alene hjem og vandt sæsonens første sejr i GP Isbergues.
Flot sejr til Mads P., der har fundet formen på et godt tidspunkt.

I forhold til holdstafetten kunne man også overveje at lade holdene bestå af en mand og en kvinde, der kører en omgang hver. Holland vil nok stadig være favorit, men det burde gøre det lettere at tiltrække flere lande og bedre ryttere.
Det lugter af metal i dag. Mindst en, måske to og helt vildt tre medaljer. Om end jeg ved Norsgaard er et long shot. Bissegger, Hirschi, Van Moer og McNulty er jo også til start.

Lige tjekket vejret til på søndag i Harrogate og omegn. 14 grader, vind og byger. Sådan må det da gerne blive tak!
moderator
Ruten passer godt til Bjerg, så han må være favorit til sit tredje VM guld. Det er i hvert fald i dag, Danmark har de største medaljechancer.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Annonce