Snak

Mere indhold efter annoncen
Søg på tiz cycling på google, de plejer at være behjælpelige.
Vildt comeback af Eekhof men med efterfølgende diskvalifikation.

Han er angiveligt styrtet med cirka 125 km tilbage, fået skulderen ud af led, sat den på plads selv men så fået noget pace af bilen for at komme op til et felt der havde fuld fart på.

Jeg synes godt nok den er svær. For det første er det svært når man giver plads til lidt sticky bottles og pace men ikke for meget og så er der også en masse kommissærene ikke ser. For det andet fordi han har kunnet påvirke cykelløbet i 120 km men først bliver disket efterfølgende. Tænk hvis Higuita eller Kron havde vundet medaljer, de var jo aldrig kommet op uden Eekhof.

Alt i alt lidt noget rod.
moderator
I følge hans træner fik Eekhoff pace i omkring 2 minutter. Det er vel også lige i overkanten.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Det er vel meget pænt at levere nr. 5, 8 og 16 på U23 scenen. Lad bare det bliver et forvarsel.

Jeg synes i øvrigt også at resultatlisten viser, at der godt kan være plads til en bjergrytter/ardennerkonge imellem. Fuglsang er nok tanden for langsom, men andre typer kunne da bestemt byde sig til.

Hvorfor blev Stokbro diskvalificeret?
Silkeborg IF
@ SotD:

Glimrende samlet resultat af de danske drenge. Ganske enig.

Jeg ærgrer mig såre over at vi desværre ikke kunne disponere over Niklas Larsen i løbet. Tror han ville have været med i finalen.

Jo. Top 10 i morgen kunne godt ende med en blanding af alle ryttertyper. Så er man da helgarderet :-)

Ganske meget snak om hvor hård ruten egentlig er. Reelt kan man vel dog - banalt - sige at rytterne selv afgør hvor hårdt løbet bliver.

Så bliver da ganske interessant at se om Bennett, Degenkolb, Ackermann og Kristoff kan holde på op mod stregen. Eller vi skal have en afgørelse mellem:

VdP, Sagan, GVA, Gilbert, Alaphilippe, Trentin, Valverde, MM, Lutsenko, LLS, Stybar, Wellens, Colbrelli, Valgren, Evenepoel eller en helt 33 eller 44 ....

Damn. Jeg glæder mig som sædvanligt til VM`s højdepunkt.

Men, nu kan vi jo passende lige vinde en medalje i dag tak.

Og husk. Der er VM finale i herrernes 100 meter i aften 21.05.....

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Andreas Krons præstation i går var flot og sætter en streg under, at resultatet i Belgien Rundt ikke bare var en enlig svale. Ærgerligt, at han ikke fik mulighed for at vise noget i l´Avenir.

Han burde have gode chancer for at blive kaptajn i flere løb for både Riwal og landsholdet næste år. Det bliver spændende at følge.


I dag har vi kvindernes løb, hvor vi kan håbe, at danskerne kan være med i finalen, men det kan nok blive svært at få en medalje.
TV2 Sport sender atletik. Jøsses.


Nu er det jo altså VM i atletik og ikke et tilfældigt småstævne, så mon ikke det giver god nok mening at prioritere over et ungdoms-VM i cykling?
moderator
Nej, cykling skal da altid prioriteres.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Hehe, jeg er som hovedregel enig i det udsagn, men det ville også være tyndt, hvis de smed eksklusive rettigheder til VM i atletik over på Play.
Hmm.. fik de tunge drenge lige der en livline? Pisse regn....
Annonce