Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Et helt igennem fedt løb, og VM er bare noget særligt. Den måde rytterne bare bliver læsset af på, er så ulig andre løb i kalenderen.
Og ja billederne af Van der Poel fortæller alt om, hvor hårdt løbet var.
Kæft danskerne kørte godt, og jeg sad og ærgrede mig over, at Valgren ikke kom med da Trentin og Van der Poel åbnede.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Hørte det i radioen! Shit, det var sindsoprivende! Fantastisk! Fuldstændigt enestående!!

Hvor blev den sendt?
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Godt jeg fik opponeret mod jeres tildeling af en hjælperrolle til Mads P inden løbet. Vanvittigt resultat og løb af ham. Man kan selvfølgelig argumentere for, at han på en måde havde en hjælperrolle, da han var udset til at udgøre en forpost for Valgren og Fuglsang, men han lavede simpelthen en Flandern - denne gang uden at møde sin overmand bagfra.

Det bliver helt surrealistisk at se ham i regnbuetrøjen næste år. Det er godt nok nogle store fodspor, han skal udfylde (hvis man tænker på de sidste fire år), og jeg håber for ham, at han kan finde lidt mere stabilitet næste sæson, men denne sejr må også give oceaner af selvtillid.

I øvrigt så tror jeg virkelig, Sagan må ærgre sig. Jeg er sikker på, at han kunne have gået med van der Poel og Trentin, da de angreb, og jeg er næsten sikker på, at han havde vundet, hvis han havde gjort det. Efterfølgende sagde han da også, at han simpelthen troede, at det var for tidligt at køre på tredjesidste omgang. Men det er bare med at få arme og ben indenfor, når van der Poel åbner op. Og det burde han virkelig have luret.

Vildt kollaps af van der Poel. Jeg tror aldrig, jeg har set nogen gå så kold så pludseligt.

Elendigt resultat af Belgien, der stillede op med et vanvittigt hold, og det virker i bagklogskabens klare lys ualmindelig dumt af dem at ofre Evenepoel på en skadet Gilbert.

Trentin må selvfølgelig være utilfreds, men nu er det jo ikke en rytter, der sluger monumenter i tide og utide, og selvom jeg også troede, han ville slå Mads P, så var det på intet tidspunkt en selvfølge - netop fordi Trentin sjældent har brilleret på disse distancer, og fordi Pedersen virkelig ikke er en rytter, der lader sig mærke af lange distancer.

Flot resultat af Küng, der gik med i et relativt undseeligt angreb (det var jo faktisk det allerførste i finalen), og formåede at få en podieplads ud af det efter en grå sæson.

Skuffende af Matthews, Alaphilippe og Valverde, overraskende flot af Betancur, Martínez, Chaves, Izagirre-drengene (de er altså et par undervurderede herrer, de to) og Pogacar, (hvis man kan tillade sig at blive ved med at lade sig overraske af ham).

Fedt med tre Grand Tour-ryttere i det tidlige udbrud, der desværre blev lidt for hurtigt hentet.

Men mest af alt: Fantastisk kørsel af det danske landshold, der vel havde tre ryttere, der kunne have vundet i dag. Og måske også Magnus Cort, der blev siddende i feltet imponerende længe på trods af sin tilstedeværelse i det tidlige udbrud.
@Mr. Pink

TV2 Sport.
moderator
Sagan ærgrede sig nemlig gevaldigt. Men en gevaldig fejl ikke at gå med. Belgien og Frankrig var kørt tynde, og Holland forsvandt helt efter Van der Poels kollaps.

Mange af de store nationer fik intet ud af det, og det må have været et af de hårdeste VM-løb i mange mange år.
Heller ikke mange, der gennemførte.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det bliver helt surrealistisk at se ham i regnbuetrøjen næste år. Det er godt nok nogle store fodspor, han skal udfylde (hvis man tænker på de sidste fire år), og jeg håber for ham, at han kan finde lidt mere stabilitet næste sæson, men denne sejr må også give oceaner af selvtillid.


Vi skal i hvert fald ret mange år tilbage for at finde en rytter på hans niveau der vinder VM. Kwiatkowski havde allerede vundet Strade Bianche og kørt i top 5 i alle ardennerløbene mfl. inden han vandt VM.

Vi er vel ude i noget Oskar Camenzind fra 1998 for at finde en så overraskende vinder. Men selv han havde jo nogle ret vilde resultater inden VM titlen. Eksempelvis 4 og 12 i Giro og Tour.

Han havde dog (mig bekendt) ingen rigtig store sejre inden VM titlen. Og han sluttede jo i øvrigt sæsonen af med at snuppe Lombardiet Rundt. Det er nok for meget forlangt fra Mads P. :)
Silkeborg IF
Ja, jeg tænker heller ikke, han bliver den dansker, der napper Lombardiet :)

Men Camenzinds to efterfølgere var noget mere ukendte. Freire var en total no-name i 1999 og Romans Vainsteins var heller ikke ligefrem den største favorit i 2000.

Og så er Mads P trods alt heller ikke et mindre navn. Han har alligevel en Flandern-podieplads på sit palmares. Han har dog aldrig vundet på WorldTouren.
Kun 46 ryttere gennemførte, vanvittigt løb!
Ok eksklusiv liste med VM-vindere under 24, som Mads P har fået sig skrevet på i dag.

Tæller blandt andre Merckx, Fondriest, Greg Lemond, Lance Armstrong og senest Oscar Freire.

Jeg håber virkelig, han får frihed til et kæmpe bud på Flandern næste år.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Det tænker jeg helt sikkert, han gør. Han har været lidt klemt i år, men det har jo også skyldtes manglende niveau. Der kan nok ikke være den store tvivl om, at han som verdensmester ikke skal køre rundt og spille tredjeviolin.
Annonce