Min modvilje mod EF er slet ikke rationel og har primært rod i, at jeg synes Vaughters er et tågehorn og at de har så travlt med hele tiden at være det lidt ´skæve´ indslag, hvor der køres gravel, marathondistancer i obskure amerikanske cykeldiscipliner og sikkert også vandcykel.
Derudover har de gennem tiderne haft nogle af de ryttere, jeg holder allermindst af: Ryder Hesjedal, Dan Martin, David Millar og Nathan Haas. Igen er der intet andet bag end at de bare generer mig.
Når det så er sagt, så er de spændende lige nu og jeg er blødt en lille smule op efter Cort og især Matti er på holdet.
I forhold til Martinez, var han selvfølgelig ikke favorit til den samlede sejr, man han kommer jo også til den ved et mindre tilfælde og det kan ikke overraske, han er med fremme i så bjergrigt et løb.
Min protest gik så også primært på, at han skulle være ukendt, for det synes jeg egentligt ikke er tilfældet.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.