Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg kan sagtens synge med på sangen omkring at elske de der "lige ved og næsten"-ryttere...

En rytter som Joseba Beloki er velsagtens min all-time favorite, ligesom jeg har mange andre af den type "nærved-og-næsten" i feltet lige bag ved. Iban Mayo, José Maria Jimenez, Richard Virenque, Christophe Moreau (Apropos en rytter jeg rigtigt godt kan lide, som de fleste andre hader), Fernando Escartin, Francisco Mancebo, Samuel Sanchez mfl. - Mange spanske og franske ryttere af en eller anden årsag. Colombia og Italien - Not so much - Udover lige Garzelli og Savoldelli.

Jeg har aldrig været stor Pinot fan. Måske det bunder i det der med, at være ret middelmådig på en enkeltstartscykel og så til pludselig at være en af de bedste i verden i 2016 for så igen at blive ganske middelmådig. Jeg er helt med på, at gearet hans hold kørte med, tilsyneladende var ekstraordinært for en stund, men det gjorde et eller andet.

Bardet var på min top 3 over yndlingsryttere i 2015-2017, derfra blev han sgu lidt pylret at høre på i et par interviews, sammenkoblet med at han udviklede sig den "gale vej" - udover nogle endags-resultater af de mellemstore og helt store.

Det er, som Il_Pref også nævner, ikke specielt rationelt. Af og til kører jeg bare lidt død i nogle ryttere som jeg ellers har haft meget højt på listen.

Ryttere som Valverde har jeg holdt ved, men ellers sker der også gerne et eller andet når rytterne bliver ældre og mere rutinerede i deres kørsel. Jeg er som regel helt hooked på de unge ryttere der kommer igennem - Ryttere som Pogacar og Higuita ligger meget højt på min liste lige pt.
Silkeborg IF
Terpsta er en mangina, men da han gæstede radio godefroot var han frustrerende ikke-usympatisk.
Jeg var skuffet.
Akkurat som da jeg i et interview erfarede at Oliver Kahn er en civiliseret, sympatisk og intelligent mand og ikke the missing link.
Og så hader jeg Michael Todd for sin klamme stil plus naturligvis de fleste nordmænd.
Terpsta er en mangina, men da han gæstede radio godefroot var han frustrerende ikke-usympatisk.
Jeg var skuffet.
Akkurat som da jeg i et interview erfarede at Oliver Kahn er en civiliseret, sympatisk og intelligent mand og ikke the missing link.


Det lyder som noget der var nogenlunde ligeså overraskende som dengang jeg fandt ud af, at Rolf Sørensen var en fantastisk indlevende og vidende kommentator og ikke en sur selvfed cykelrytter...

Eller som dengang jeg opdagede at Jesper Skibby var endnu dummere til hverdag end når han blev interviewet i forbindelse med cykelløb.
Silkeborg IF
Hvad med Holm..?? Ku´ forestille mig at han også skiller vandene lidt..!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, jeg bryder mig ikke så meget om ham. Jeg tror heller aldrig rigtig på de ting, han siger, fordi han har en voldsom tendens til at overdrive i utilstedelig grad.
Jeg kan godt få for meget af ham, men som udgangspunkt kan jeg egentlig meget godt lide ham. Det er lidt det samme med Chris Anker - men det er selvfølgelig på hver sin måde de kan bliver for meget.
Silkeborg IF
Holm er en cykelsnob ud over alle grænser og i egen selvforståelse mere mandig og hårdfør end Peter Freuchen. Man kan mærke hans foragt når hans gæster roser jan ulrichs kørestil eller ikke går op iat være lirens eller ikke respekterer Holms arbitrære cykelkodeks. Sagt med andre ord så elsker jeg manden og hans podcast.
Ps. Bardet er en so


Halil, din smag i cykelryttere er altså ren lort. Det har jeg vidst, siden du kaldte kæmpechefen Voeckler en lille luder, så vidt jeg husker. At du siden har lagt en uacceptabel veneration for Froome til, gør det ikke ligefrem bedre. Derfor skal man da heller ikke overhovedet lytte til dine utilstedelige holdninger til fx Bardet.
Niddets arkivar
Jeg har altid haft det svært med de norske ryttere. Ikke én eneste af dem har nogensinde hørt eller set noget doping nogensinde.

Norge er bare en skamplet på cykelsporten. Ikke noget der. Det var også Norge, der droppede præmiepiger, da de af helt ukendt årsag var blevet tildelt VM.

Thor Hushovd var også den største voksenbaby i mands minde. Cavendish havde altid brudt mindst én regel, når han slog Hushovd med 18 cykellængder, fordi Cavendish naturligvis var en langt bedre sprinter.

Boasson-Hagen lukkede også noget frelst pis ud om Bjarne. Noget med at han aldrig skulle køre for Bjarne. Må jeg være fri. Fuck Boasson-Hagen, man fucker ikke med Bjarne.

Kristoff har vel egentlig opført sig grænsende til det hæderlige (eller også svigter min hukommelse mig), men han er nordmand og cykelrytter, så fuck ham alligevel.

Kurt Asle trækker op, og det var et skridt mod tilgivelsen at høre de norske kommentatorer, da Mads P blev verdensmester. Men fan bliver jeg sgu aldrig.
https://www.berlingske.dk/sport/qatar-bandlyser-fagforeninger-dbu-er-ekstremt-skuffet https://www.dr.dk/sporten/fodbold/efter-slutfloejtet-ved-vm-i-qatar-har-migrantarbejdernes-forhold-aldrig-vaeret
Annonce