Snak

Mere indhold efter annoncen
Skulle han bare være kørt ind i den selfiestang egentlig?

Det ser selvfølgelig meget voldsomt ud, og jeg syntes egentlig også en deklassering var på sin plads, men nu har jeg set den igen nogle gange, og der hænger simpelthen en klaphat med sit kamera langt inden for banden. Det ser ud til at være det, der er skyld i, at Sagan ikke kan komme inden om Van Aert uden at hilse.
Sikke en dejlig sejr til Hirschi i dag! Ham Pacher er da også igang med sit livs løb (selvom han selvfølgelig ikke vinder noget).
Silkeborg IF
Det var i hvert fald fortjent nok, at Sunweb og i særdeleshed Hirschi fik en etapesejr. De har i den grad været med til at animere løbet.

Der er lidt værre stigninger igen i dag. Spørgsmålet er, om der er nogen, der vil/kan holde det samlet, eller udbryderne får en chance mere. Pogacar har jo desværre ikke et hold længere, og Jumbo er vel tilfredse med situationen. INEOS og Bahrain kunne måske prøve, mens de andre nok bare satser på at få gode folk med i udbruddet.


Jeg tror heller ikke, at Ineos vil forsøge det helt store i dag. De vil vel give Bernal så lang tid som muligt til at finde benene, og de vil sikkert være tilfredse med status quo efter i dag.

Jeg vil gætte på, at første store Ineos-offensiv kommer på Grand Colombier på 15. etape. Det er en stigning, der bør passe Bernal ideelt.
Jeg håber Bernal holder lidt igen i dag uden at tabe det store tid, så oddset kan stige lidt mere på ham. Jeg tror han vinder Touren. Han bliver kun bedre og lige pt virker det ikke til der er forfærdelig langt op til Roglic i niveau.

At have Hirschi som kaptajn i manager i går lunede lidt, men der er alt for langt op når man er startet dårligt..
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, etapen på søndag er selvfølgelig mere ideel for Bernal. I dag vil han i noget højere grad risikere at forære bonussekunder væk til konkurrenterne.

Det står til at blive en brutal etape, som de kører
Liverpool FC og New Orleans Saints
Heh Classic. Inden etapen i går besluttede jeg at jeg ville have samme hold begge dage. Jeg havde Schachmann som kaptajn. Ham valgte jeg så at sælge pga hans indsats i går.
Silkeborg IF
Hold da op der sker væsentlig mere end ventet i dag!
Det var nogle gode stigninger, de havde fundet frem. Martinez lignede en, der var blevet fanget i en gordisk knude, men heldigvis var det hans terræn.

Roglic bliver svær at knække, men tidsforskellene er stadig ikke alt for store.
Annonce