Det var en lidt anden tid med de togter.
Var det? Sidste år vandt Bardet bjergtrøjen uden at vinde en eneste etape. Året før vandt Alaphilippe trøjen efter gentagende gange at gå i udbrud (Han vandt også to svære etaper). I 2017 vandt Barguil trøjen på en sammenlignelig måde.
18. etape, som Barguil vandt var i øvrigt på en lang forholdsvis flad indkørsel til Col de Vars som først for alvor tog fat efter 110km. Der var lidt bump undervejs, men ikke mere end vi har fået på nogle af årets etaper. Det samme kan man sige om Alaphilippes sejr på 16 etape i 2018, hvor den første stigning startede efter 135km.
Så jeg køber altså ikke præmissen. De togter ser vi til stadighed. At det ofte er de ryttere der kan vinde etaper der tager trøjen er jeg helt enig i - men det er jo så også derfor jeg fremhæver navne som Felipe Martinez, Kämna, Hirschi og Alaphilippe. De har allerede deres sejr på plads (Kämna først i går bevares) - så de kan jo sadle om og tage bjergtrøjen. Og en ekstra etapesejr, hvis det skulle flaske sig.
Tidligere har man jo set ryttere gå ud nærmest hver dag. De Gendt, Voeckler, Charteau, Pellizotti osv., mens andre år har været voldsomme kampe i de høje bjerge med Samuel Sanchez, Rafal Majka mfl.
Jeg synes sgu ikke rigtigt at man kan argumentere for at årets Tour er voldsomt anderledes, udover at der ikke for alvor er nogle kvalitetsryttere der er stemplet ind for at jagte trøjen - og at de der er slet ikke har benene. Det er jo primært Cosnefroy. Han har forsøgt med alt hvad han har at lave en Charteau/De Gendt, men i modsætning til de to er han blevet sat som første mand nærmest dagligt. Havde han haft noget der lignede bjergben havde han haft 60-70 point nu.
Silkeborg IF