Snak

Mere indhold efter annoncen
Wow har først lige checket tråden nu, og Contador er slet ikke færdig selv ikke efter potentiel tidstab imorgen.

Manden er utrolig mentalt stærk og skal nok komme tilbage han skal bare være indenfor nogenlunde rækkevidde hvor han så kan smadre Andy/frank på enkeltstarten.

Men hvor bliver det dog spændene at se hvordan han gør det mod 2!! Cirka lige stærke rytttere som kan slide ham op på skift.
Andy Schleck: Brug hovedet Contador


Utroligt at det hold har mening om alt .. Havde det været omvendt skulle man hører Andy Schleck og co. græde og fortælle os andre hvor dårligt stil det er at udnytte andres uheld . Jeg kan huske at Fabian neutraliseret en etape sidste år hvor Andy var ned og lægge . Og gang på gang skal høre Andy fortælle os hvor dårligt stil det var at Contador angreb ham da han tabte kæden.. Lurer mig ikke at Andy ga´ den ekstra gas da han hørte at Contador sad fast ..



- har fået tatoveret en 100,- kr seddel på tissemanden. Det er skønt at ha´ penge i hånden. Skønt at se den vokse. - Jeg er ordblind
.
Lurer mig ikke at Andy ga´ den ekstra gas da han hørte at Contador sad fast ..


Det kunne man så se, at han ikke gjorde...

Udtalelserne skal selvfølgelig ikke tages seriøst, det er bare en stikpille til Alberto.

Selvfølgelig er Alberto stadig en mulig vinder. Han har jo flere gange vundet GTs med en langt større margin end 1.14.. Alt afhængig af holdtidskørslen i morgen er Andy dog lille favorit nu. Skulle dog ikke undre mig, at Saxo med motorer som Contador og Porte kører en TTT over de fleste forventninger. Så er spørgsmålet, om man kan få folk som CAS og de andre spaniakkere til at byde positivt ind.

Alt andet lige er Touren blevet meget mere spændende efter i dag. Contador skal angribe i bjergene, da han skal tage tid. Også på Andy. I 2009 tabte Andy nemlig 1.45 til Alberto, mens han blot tog 31 sekunder sidste år på en enkeltstart der var 10 km længere. Derudover skal man ikke glemme at en evt. gul trøje kan give vinger (se Rasmussen i 2007). Så folk skal nok passe på med at sige AC massakrerer AS i Grenoble.

Derudover skal Alberto jo også gerne hente noget tid på Evans, som overraskede positivt i dag!
Forza Roma! Continuate così, prossimo derby col Frosinone! No Pizarro, No Party!
I øvrigt også fedt at Schleck, kritiserer Contador for ikke at placere sig ordenligt når han selv, kort efter, er involveret i et styrt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ærgeligt at touren på første etape får så stor betydning. Nu er er Contador næsten 2 minutter bagud og han kommer nok længere efter i morgen. Sidtse år vandt han ca. 30 sekunder på på helt løb over Andy, så det bliver nok næsten umuligt at hente. Dengang havde han ikke engang kørt Giro.
Ingen tvivl om at Contador er den bedste rytter i feltet, men tror bare ikke på han kan vinde nu.

Det eneste man kan håbe på kan bringe lidt spænding tilbage i løbet er et styrt fra Andy. Men det sker nok ikke. Desværre tror jeg at Andy kan køre den hjem nu uden at gøre væsen af sig. Han kan køre den defensivt hjem uden problemer.
Derudover skal man ikke glemme at en evt. gul trøje kan give vinger (se Rasmussen i 2007)

Nå ja. Det var "den gule trøje" der gav Rasmussen vinger. Ligesom dengang med Pantani. Og Riis.
Kan du komme til for moster?
...og Contador.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Krolleper:

En undskyldning. Jeg har ingen anelse om, hvordan Leopard starter, da jeg så på en forkert liste.

Derudover røg mit strøm igår umiddelbart efter jeg havde skrevet mit indlæg og kom først igen i løbet af natten.

Håber ikke du har ligget søvnløs det meste af natten...
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Man må håbe, at reglen om tidsnotering ifm. styrt ikke får for stor betydning for tourens udfald.

Det vil være ærgeligt og lidt fesent.
"Is my friend in the bunker or is the bastard on the green?"
Annonce