Snak

Mere indhold efter annoncen
Kamil Stoch vandt på bakken i Zakopane for et år siden, mens det ikke gik helt så godt for polakkerne i Wisla i november. Men ja, konkurrencen har nok ikke været så hård i 2020.

Interessant dom fra Østrig.

Denifl idømt 2 års fængsel, heraf 16 mdrs betinget, for bedrageri i forbindelse med doping.


http://sport.tv2.dk/cykling/2021-01-12-to-aars-faengsel-til-dopingrytter
L’enfer, c’est les autres!
Træls uheld for BORA rytterne. Imponerende uheld Kelderman er udsat for i sin karriere.
Silkeborg IF
Stemmerne i bold.dk-kåringerne er talt op. Jeg sagde vist, jeg ville tælle op efter jul - hvilket det jo teknisk set stadig er - men en baby satte lige en effektiv stopper for den slags planer.

Der er meget tæt løb i én af kategorierne, men ellers er det faktisk kun ved "Årets løb", der er pæn uenighed om vinderen.
Samlet er der tale om meget fortjente vindere i et år, hvor de store præstationer ellers har været mange. Især ved årets cykelrytter, årets bjergrytter og årets dansker, synes jeg, der kunne have været rigtig mange i spil.

Årets cykelrytter:
Primoz Roglic (med 6 af 9 stemmer).

Årets gennembrud:
Marc Hirschi (med 8 af 9 stemmer).

Årets klassikerrytter:
Wout van Aert (med 9 af 9 stemmer).

Årets bjergrytter:
Tadej Pogacar (med 6 af 9 stemmer).

Årets sprinter:
Arnaud Demare (med 6 af 9 stemmer).

Årets hjælperytter:
Sepp Kuss, Wout van Aert OG Rohan Dennis (med 3 af 9 stemmer).

Årets hold:
Team Jumbo-Visma (med 7 af 9 stemmer).

Årets dansker:
Jakob Fuglsang (med 6 af 9 stemmer).

Årets løb:
Tour de France (med 4 af 9 stemmer).

Ovenstående er selvfølgelig under forudsætning af, jeg ikke har talt forkert eller overset indlæg.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Årets dansker har mulighed for at blive årets dansker endnu flere gange:
http://www.feltet.dk/nyheder/fuglsang_har_id_om_pensions-dato/

Jeg synes det er ret fedt, at han gider og har motivationen til at blive ved. Så må vi bare håbe på, at det ikke bliver ´pinligt´ på et tidspunkt.
'This world is about money, so when you are offered those millions you take them. Few people will ever earn so many. I am one of the few fortunates who do. I may be one of the worst buys in the history of the Premiership but I don't care.'
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Jeg tror, han kan fortsætte på et ret højt niveau. Han er toppet i en sen alder, og virker fokuseret og med en voksende tro på sine egne evner.
Det er ærgerligt, han ikke kaster sig over Paris-Roubaix i år, for det ville jeg gerne se.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Så længe han kontinuerligt præsterer top 10 i store løb så skal han bare give den gas. Dem har vi immervæk kun en håndfuld ryttere af (selvom det er mange, er det jo ikke så mange igen).

Stort tillykke med baby Il_Pref :)
Silkeborg IF
Valverde har sagt på Movistars holdpræsentation, at denne sæson bliver hans sidste. Så har han også haft 20 år i feltet (reelt 18,5, der var jo lige en pause).

Det er vist også ved at være tid. Jeg vil ikke sige, han ydmygede sig selv i fjor, men han kunne ikke leve op til vanlig standard. Men det bliver virkelig mærkeligt ikke at have ham i feltet længere.
Nu ved vi jo ikke helt, hvor påvirket han var af sidste sæsons udformning og af de forskellige restriktioner. Det er muligt, at han vil klare sig bedre i år, når han også ved, at det er sidste udkald, men man skal nok ikke forvente et festfyrværkeri.


Eller også skal man. Jeg tror vi kommer til at se ham køre langt mere offensivt. Men resultaterne matcher selvfølgelig næppe hans "prime".
Silkeborg IF
Annonce