Snak

Mere indhold efter annoncen
Så har Allan forlænget sin DQS-aftale til 2024 (som også var det, både han og holdet havde en klausul, der muliggjorde), hvilket må betyde, at sponsorsituationen ser positiv ud for holdet.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Med både Alaphilippe og Evenepoel på plads i min. 3 sæsoner så går det nok også hvis de mister nogle af de andre.

Jeg håber Asgreen og Honoré bliver, for de finder næppe et bedre match i forhold til deres kompetencer.

Almeida må godt finde et andet hold, så Honoré ikke bliver hjælper for ham alt for ofte.
Silkeborg IF
Det kan du sige, men der ville næppe være råd til specielt meget kvalitet ud over de to, når Evenepoel har fået en klækkelig lønforhøjelse og Allan er fastholdt på nuværende niveau.
Ud over de to, mangler Bennett også af de helt tunge, så Lefevre har med 99% sikkerhed fået styr på situationen.

Almeida rejser til UAE.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Har du et særligt indblik i DQS finansielle situation?
"Is my friend in the bunker or is the bastard on the green?"
Flot indsats af Anthon Charmig i Tyrkiet!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ikke mere end hvad man kan læse og spørge sig til gennem blogs og journalister med base i især Belgien. Men nok til at vide, at Allan tjente 2,3 mio. € på sin gamle kontrakt (uden præstationsbonusser, som de oftest arbejder med på DQS).
Derudover har Evenepoel med en 5-årig kontrakt højst sandsynligt taget et spring, der sender ham op i nærheden af det luftlag (2-2,5 mio. årligt) og med tanke på, at 1. Deceuninck truede med at trække sponsoratet sidste år (før tid) og 2. at Lefevre har været i belgiske medier og tale om sponsorsituationen på holdet i flere omgange, skal man ikke være økonomiprofessor for at vide, deres situation har været presset - og med forlængelser af den her karakter, har det med 99% sikkerhed ændret sig.

Det har også altid heddet sig, at DQS overpræsterede voldsomt i forhold til deres årsbudget, som har ligget lunt i midterfeltet.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Søren Kragh ser ud til ikke at være kommet sig over sin sygdom, men det er en god mulighed for at nævne, at han på rygtebasis er raget uklar med DSM-ledelsen og glæder sig til at komme væk.

Det skulle være kulmineret tidligere på sæsonen, hvor han blev vraget til Paris-Nice efter en kontrovers med en sportsdirektør.

Uden at kommentere på om ovenstående er sandt, så er DSM godt nok et skørt hold.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Det er da efterhånden helt åndssvagt så mange gode ryttere, der har forladt holdet efter en form for kontrovers.

- Doumolin
- Kittel
- Degenkolb
- Matthews
- Barguil
- Hirschi
- Kelderman

Nu er alle nok ikke pga. en kontrovers, men man får indtrykket af, at det er meget stringent på holdet.
Liverpool FC og New Orleans Saints
Pidcock er fed, synes jeg. Og vanvittig spændende.

Van Aert vinder vel spurten, hvis de kommer hjem i tremandsgruppen, men Schachmann ser godt nok også stærk ud, så måske finder han på noget.
Også selvom han ser skør ud med det vuggende hoved.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Av, sikke en spurt.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Annonce