Snak

Mere indhold efter annoncen
Jo, ja, naturligvis, men det skal man jo heller ikke, da Froome under alle omstændigheder er "væk".

Jeg påpeger blot mønsteret i det indtrufne.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Hvorfor smider Fuglen ikke tid på dagens etape ? skulle han ikke kører efter etapesejrer. eller prøver han alligevel klassement?
Han kunne vel have vundet etapen, hvis gruppen havde hevet Alaphilippe ind igen.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Jo, jo, men hvis han nu havde kørt for INEOS, så ville han alligevel ikke have været en beskyttet rytter, og så havde han nok tabt en del tid alligevel. Derudover mistede både Geoghegan Hart og Porte, som ville have været foran ham i hierarkiet, jo også tid pga. styrtene, selvom det ikke var helt lige så meget (jeg ved godt, at de generelt har været mere ramt af uheld end Froome før hans grimme styrt).

Jeg synes bare, det er en mærkelig ting at at hæfte sig ved efter en etape, hvor en meget stor del af feltet blev påvirket af nogle styrt, hvor i hvert fald det ene slet ikke var rytternes skyld, og som lige så godt kunne have taget alle INEOS, Jumbo og UAE-ryttere ud af løbet.
Nu sammenligner jeg udelukkende med dengang, hvor han var den ubestridte førerhund hos Ineos; dér havde man pakket Froome ind med hjælperyttere.

Og utvivlsom også haft en strategi for netop at undgå Froomes involvering i styrt - så kan det godt være, at andre Ineos-ryttere var røget i asfalten, men det er stadigvæk også et spørgsmål om magtstrukturen i det samlede felt.

Det er blot en observation, som i mine øjne er rigtig, men så er der heller ikke mere i det.

Indurain, Armstrong, Froome og hvem der ellers har været flerårige vindere af Touren styrtede aldrig - det er immervæk ikke blot tilfældigheder.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Holdene forsøger naturligvis at holde deres kaptajner fremme for netop at undgå styrt, men når de så sker helt fremme pga. en knap så smart tilskuer, er det jo mere held end forstand, at de klarer sig udenom dem. Det var så godt ikke det styrt, der gik mest udover Froome, men det kunne det lige så godt have været.
Man kan ikke afvise at pogacar og Roglic, havde det gjaldt deres liv, kunne ha hentet Alap. Men var selvfølgelig vigtigere for dem at holde snor i hinanden.
Skal jeg se, om jeg kan finde ud af at oprette en liga, eller har nogen allerede gjort det?
L’enfer, c’est les autres!
eller har nogen allerede gjort det?


repos har været der - bold.dk

Noget andet:

Den person der forårsagede det første store styrt igår med sit papskilt, mon vedkommende bliver draget til nogen form for ansvar... burde blive det.

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
moderator
Hun er vist flygtet. Der har været snak om en politianmeldelse fra bl.a. DSM.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Annonce