Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, det ville være fedt med Cavendish - især med hans tætte forhold til Danmark og København - men sportsligt er det nok rigtigt at tage Jakobsen med.
Forza Roma! Continuate così, prossimo derby col Frosinone! No Pizarro, No Party!
moderator
Jeg opfatter nu egentlig Kamp som ret reel i sine interviews. Nr. 5 i Amstel var flot, men ambitionerne er til mere formentlig.

Omvendt synes jeg, Mads P. er træls i sine interviews. Måske synes han, spørgsmålene er dumme, men han giver ofte et halvflabet svar. Så er det langt bedre med Norsgaard og Mørkøv, der giver mere af sig selv.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Mads P. virker arrogant. Det synes jeg sådan set også Kamp gjorde for få år tilbage. Forskellen er bare at den ene har noget at have det i.

Men enig. Det er federe at høre bl.a. de to nævnte.
Silkeborg IF
moderator
Mads P virker nemlig ret arrogant. Det synes jeg egentlig ikke, Kamp gør. Han virkede mest af alt overrasket over sin titel i går.
Mads P. er kommer som oftest med nonsenssvar.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Når man som Kamp formentlig ikke var i spil til Touren, så er det jo nemt at sige, at man heller ikke har lyst til at være med. Det lykkedes trods alt for Fuglsang at opnå noget rigtigt stort med tiden, så det kan da være, at det også sker for Kamp en dag.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Kamp led alvorligt i Schweiz Rundt, og det var vel en erkendelse heraf. Trek kom med en klar plan om, at Mads P. skulle vinde DM, og at Kamp holdt hjem var bestemt ikke planen. Han skulle være der, så Trek ikke skulle arbejde i feltet.

Jeg kan sgu lide, Kamp gjorde det hele færdigt, og "snød" Mads P. for sejren. Det mest ærgerlige var, at Julius Johansen glippede en medalje. Han trak virkelig meget af læsset i udbruddet.

Uno X kørte et halvsløjt DM, selv om Bevort, som er fra udviklingsholdet, var fremragende. Det må være skuffende, at begge Coop-ryttere endte højere ned bedste Uno X-rytter.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Jeg skal lige bruge et godt råd. Jeg overvejer at tage fra Jylland på fredag, for at stå i KBH´s gader og se enkeltstarten.

Hvor langt væk skal man regne med at parkere og så tage offentlig transport. Amager? Malmø? Slagelse?
Southampton AGF
MrDermus, det kan blive en meget bøvlet affære, men for dén som bærer viljen i hjertet ...

Alternativt er der Vejle-området(s diskutable logistik) at frekventere for jyder; man kan mig bekendt, hvis man har førligheden i behold, endda nå at se feltet to gange i Vejle. Naturligvis noget andet end enkeltstartens intense og langstrakte melodrama i bylandskaber, men personligt har jeg selv haft større fornøjelse af at overvære regulære etaper i top-tier professionelle cykelløb end enkeltstarter. Måske smag og behag.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Vi tænker at tage S-toget på en af de stationer der ligger længst væk.

Om det så er muligt i praksis må vi se når vi står i det...
Silkeborg IF
Hvornår kommer de forbi festivalpladsen i Roskilde? Ligger vist lige ved ruten
'This world is about money, so when you are offered those millions you take them. Few people will ever earn so many. I am one of the few fortunates who do. I may be one of the worst buys in the history of the Premiership but I don't care.'
Annonce