Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Mht. tidsforskellene, så er Touren i år også kørt langt mere offensivt end mange af de tidligere år. Favoritterne har åbnet løbet tidliger end ellers, og derfor bliver tidsforskellene også mere markante. De nærmeste konkurrenter er blevet mørnet på en helt anden måde, end hvis der var blevet kørt konservativt frem til sidste bjerg.
I årene med Skydominans var der reelt set tale om ét, der kunne sætte dagsordenen, og udfordrende reelt set ikke kunne stille så meget op.

Der er stor forskel på at have to så stærke ryttere, der kører mod hinanden, og så have ét altdominerende hold der kvæler løbet. Især hvis man som SKY kører det defensivt.

Vingegaard og Pogacar er en lige for sig i dette års TdF, men det må være bekymrende for INEOS, at man trods alt ikke kan strikke et mere konkurrencedygtigt hold sammen i forhold til den gule trøje. De vinder en flot sejr med Pidcock, men ellers har de jo ikke rigtig været tæt på noget. En podieplads ved Thomas er fint, men det er næppe noget, de falder ned af stolen over på INEOS.

Bernal i topform kunne måske have blandet sig, men da han vandt TdF var det bestemt heller ikke på pragtpræstationer. Han vandt ikke en etape undervejs (han havde måske vundet den afbrudte etape), og fra nr. 1 til 10 var der under 8 minutter.
Jeg tvivler på, Bernal kommer i nærheden af en gul trøje igen, for han slår aldrig Pogacar og Vingegaard i en duel, og slet ikke, hvis hans enkeltstart ikke forbedres kraftigt.
Man skal nok snarere kigge på ryttere som Ayuso, Johannesen og så vil jeg altså ikke udelukke Evenepoel. Han har trods alt kun kørt en GT, hvor han kom ind efter en lang skadesperiode. Det kræver dog nok, at han smider 4-5 kg., hvis han skal gøre sig gældende i de høje bjerge.
McNulty kører for UAE, og er dermed låst i TdF, så længe det er tilfældet, men ellers vil han også være et godt bud på en fremtidig podiekandidat. Han har kørt nogle fornuftige korte etapeløb i år, og har kørt top 15 i Giroen.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
@Repos

Ift. Evenepoel og grand tours er det selvfølgelig tidligt, men har foråret alligevel ikke nærmest slået fast, at han på længere stigninger får en justering, når han er oppe imod de dygtigste? Alderen taler selvfølgelig for, at fokus kan flyttes og kompetencerne forbedres, men det ligner bare, det ikke er der, han har sine spidskompetencer. Jeg havde før sæsonen en formodning om, han ville bevise sig for alvor i de ugelange World Tour-løb, men det er endt en anelse skuffende hver gang for Remco. Også i de løb, hvor han ellers har haft nogle enkeltstartskilometer at lege med.

Men man må læne sig tilbage og se, hvor han står i Vueltaen. Det fede ved Remco er, man ved, han kommer til at bidrage til nogle spektakulære etaper.
Wauw, bare wauw!
Silkeborg IF
Vingegaard med bedste første mellemtid

Ny bedste anden mellem tid hvad sker der og med 19sek til Pogacar
Den gule trøje og den forestående samlede sejr giver naturligvis vinger...til Vingegaard.

Psykologien er vigtigere, end man tror.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er tydeligt mere end det, en enkeltstart er også teknik, Vingegaard ser helt perfekt virkelig aerodynamisk han er en fremrangende enkeltstarts rytter taget størrelsen i betragtning.

Flot anden bedste tid og han køre sig ikke fuldt ud til sidst.. nu skal han bare til Paris så dansk tour sejr flot.

Wout van Aert, Pogacar og Vingegaard har gjort touren til noget særligt.

Og lad os bare sige, at Tour De France var dansk i år.
Simpelthen en fuldstændig fantastisk Tour - glæder mig til at se hvad Netflix får strikket sammen ud af det her!

Kæft nogler bosser Vingegaard og WvA er!
Det kunne nu have været endnu vildere, hvis Vingegaard var smadret ind i den bjergside...
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Det kunne nu have været endnu vildere, hvis Vingegaard var smadret ind i den bjergside...


Kom dummere !
Annonce