Snak

Mere indhold efter annoncen
Nej, hvor er det ringe kørt. Danskerne er de dårligste taktisk.


Hvis alternativet er at tage fronten på den sidste kilometer og blive sidst i spurten, så er det da helt fair at være kold i røven og gamble på, at en af de andre fra gruppen ikke har nerverne til det. I mine øjne kører Skjelmose tæt på en perfekt finale. Det ser selvfølgelig dumt ud, at gruppen bliver hentet med 500 meter igen, men den hviler jo ikke kun på ham. Angiveligt har de også fået forkerte oplysninger om tidsforskellen til feltet i finalen.
Tidsforskellen var også helt forkerte på diverse live sites, som ellers plejer at være ret skarpe. Det har i det hele taget været et underligt VM synes jeg, hvor Van der Poel også har været tvunget til at sove på værelse ved siden af to teenagetøser - ikke at det skal forsvare hans handlinger, men det virker dybt uprofessionelt at de ikke kan koordinere sig ud af at rytterne får en ordentlig nattesøvn. Danmark kunne heller ikke finde midler til at tage de unge ryttere afsted osv. - det virker på alle måder som et VM der bare skulle overstås.
Silkeborg IF
Det er simpelthen så elendigt kørt af den gruppe. Og deres landstrænere kan da også lige ryge under bussen også. At en eller to ryttere på mellemhånd kan komme op til dem, det er forståeligt nok, når der går taktik i den. Men at miste op mod 1.5 minut på de sidste kilometer til en stor forfølgergruppe, det er ganske enkelt amatøragtigt. Hvor er kommunikationen?

Eller er jeg bare blevet for forvænt til at have det afslutninger i grand tours, hvor en rytter i udbrud ofte mister tid til sidst og forfølgerne holder tempoet? Det var jo helt modsat her. Jeg havde forventet, at den lille gruppe på 4 var inde på de sidste 500 m, da producerne endelig filmede væk fra Evenepoel
Evasive action, what a load of baloney. A dive is a dive!
Der er ikke radio kommunikation til VM.

Men jeg er enig i, at det er elendigt. Selvom de får at vide, at de har 1+ minut til feltet, ved de også, at de selv har sat en gruppe på 10+ ryttere, samt at Pod, van Aert eller Alaphillippe kunne være rykket. Der er nul undskyldning for ikke at køre den til dørs. For Skjelmose burde det have været en medalje. Ukraineren var færdig og schweitzeren lignede en, der ikke kunne komme over 400 watt. Så er det sølv eller bronze. For første gang i et VM så træder man altså igennem.

Men allerede før det var den gal. Skjelmose kommer some ene dansker afsted med en gruppe på 20ish mand, der tæller Remco, 1-2 andre belgiere (der allerede har en foran), 3 franskmænd (der allerede har en foran), to italienere (der allerede har en foran) og andre stærke ryttere. Hvad er formålet med at beskytte Cort her? Skjelmose måtte ligge og lukke huller og køre med, og da Remco kører afgørende væk, ligger Skjelmose bagerst for at samle kræfter. Honere havde diamanter i benene. Send ham dog med. Ellers send Bjerg. Han kunne også godt køre til de sidste 40 km. Der er stadig 5 til at passe på Cort.

Og så er der Mørkløv og Cort. Ligger bagerst i feltet (næsten) hele dagen og har ingen indflydelse på noget som helst.

Elendigt.
“Where two principles really do meet which cannot be reconciled with one another, then each man declares the other a fool and a heretic” ― Ludwig Wittgenstein, On Certainty
@vicham

Der er ikke radiokommunikation til VM, så sportsdirektørerne har intet med det at gøre. Skjelmose fortalte desuden, at de havde fået oplyst et forspring på 1.47 (jeg hørte ikke præcis hvornår men i løbet af sidste omgang) til feltet. Om det var forkert eller de vitterligt satte så meget over styr, skal jeg ikke kunne sige.

I mine øjne mangler man helt basal forståelse for sporten, når man kritiserer Skjelmose og de øvrige udbrydere. Jeg vil i hvert fals gerne vide, hvad de skulle have gjort anderledes. Skjelmose, Rota og Schmid er alle ganske unge og uerfarne, er vel omtrent lige hurtige og virkede stort set lige stærke ude på ruten. Går én af dem frem og sætter tempo på den sidste kilometer, så bliver han med al sandsynlighed nr 4 eller 5 i spurten.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Monoment, GT og VM i samme sæson, jeg ved ikke hvornår det sidst er sket. Han lever vel efterhånden op til at blive kaldt den nye Eddy Merckx. Endnu mere imponerende, da han ikke har kunne forberede sig ligesom mange af de andre favoritter, da han har kørt Vuelta.

Ærgerligt med Skjelmose, han virket dog ikke super skuffet i interviewet.





Igen kan man vel godt stille lidt spørgsmålstegn ved Anders Lund (uagtet at der ikke er radiokommunikationen) - godt nok ikke meget han får ud af det danske materiale + en del ryttere ikke har lyst til at stille op hvilket også falder tilbage på ham.

Bliver et fedt Lombardiet Rundt med Remco vs. Pogacar og Vingegaard!
Igen kan man vel godt stille lidt spørgsmålstegn ved Anders Lund (uagtet at der ikke er radiokommunikationen) - godt nok ikke meget han får ud af det danske materiale

Qué??
https://www.berlingske.dk/sport/qatar-bandlyser-fagforeninger-dbu-er-ekstremt-skuffet https://www.dr.dk/sporten/fodbold/efter-slutfloejtet-ved-vm-i-qatar-har-migrantarbejdernes-forhold-aldrig-vaeret
Kan godt være jeg er for hård ved Anders Lund og at min apati mod DCU får lov at farve billedet for meget, synes bare at der nogle problemer omkring vores landshold og dets prioriteringer/strategi som er så håbløse at man tror det er løgn!
moderator
Det er sgu fjollet med den kritik af Danmark. Vi har en rytter i finalen, der kører om medaljer. At det kokser pga forkerte tider og taktik er ikke Skjelmoses skyld alene.
Havde han åbnet, havde han slæbt de andre med hjem, og formentlig blevet nr 4 eller 5.
Hvad fanden skal man kritisere Anders Lund for?
De sidste 4 VM er endt med guld, bronze, nr 5 og nr 10.

Ruten var ikke så hård som forventet, og Mads P kunne formentlig have kørt med hjem med Sagan, Bling etc.
Løbet bliver låst i det øjeblik så stor og rigt repræsenteret gruppe har 2 min. Og ja; det havde været optimalt med en dansker mere fremme, men taktikken med at holde sig til Van Aert og Pogacar kan der ikke indsendes noget imod.

Skal man kritisere noget ved VM, så er det U/23 herrerne, der igen igen får kørt et jammerligt løb. Det er nærmest hver gang, de skuffer.

Men ingen medalje er ikke godt nok, men både Ludwig og Skjelmose var ofre for det taktiske spil.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Annonce