Snak

Mere indhold efter annoncen
Har lige set afslutningen, da jeg missede løbet. Jeg kan godt nok heller ikke se at Pogacar lignede en der var i problemer (det plejer man nu heller ikke at kunne før han eksploderer).

Mas angreb to gange og han sad i baghjulet begge gang og kørte endda kontra kort efter det sidste angreb. For mig at se var de præcist lige stærke opad.
Forza Roma! Continuate così, prossimo derby col Frosinone! No Pizarro, No Party!
Ja, jeg så løbet. Jeg så ikke, at Mas var lige ved at knække overhovedet. Tværtimod så det for mig ud som om, at Mas skulle knibe balderne gevaldigt sammen for ikke at blive smidt i et af Pogacars kontrahug. Det ændrer udfaldet en uge tidligere i Emilia ikke på.
Godt nok lidt af en bombe at Honore skifter til EF og set udefra virker det godt nok ikke som et optimalt skifte, men må krydse fingre for at han ved hvad han gør.
Ja, det virker lidt underligt, men han har vel udtrykt et ønske om mere frihed vil jeg tro. Det bør han få hos EF.
Silkeborg IF
Mon ikke han har talt med Cort og Valgren om forholdene og fundet dem bedre end hos Quickstep.
L’enfer, c’est les autres!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
https://www.bt.dk/tour-de-france/daarligt-nyt-ikke-sikkert-at-vingegaard-skal-koere-tour-de-france - lidt overraskende (især oven på tidligere udmeldinger) - er det kun mig, eller virker Vingegaard underligt apatisk i forhold til sin cyklekarriere?
Andrea Ranocchia - Frøen fra Assisi
Nej, jeg er helt enig, men han må være en fornøjelse for Jumbo - han gør 100% hvad han får besked på herunder at fravælge at køre for landsholdet.

Jeg har dog stadig max respekt for ham som cykelrytter!
Mon ikke han har talt med Cort og Valgren om forholdene og fundet dem bedre end hos Quickstep.


Ikke mange ryttere der er blevet bedre af at skifte til EF...
In other news - så slutter Mads P sæsonen, som den rytter der er sluttet flest gange i top 10 i 2022 (inkl. kvinder) med hele 44 gange!
Artiklen i BT om Vingegaard er altså også direkte useriøs.

Jeg har læst den samme historie i flere spanske medier, og i disse er den fremherskende vinkel, at Jumbo måske kunne finde på at foretrække, at Vingegaard i stedet kører Giroen.

Det kan vel ikke kaldes apatisk, men er i sidste ende givetvis blot røgslør.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Annonce