Snak

Mere indhold efter annoncen
Netop, og Pogacar vil selv vinde.
'This world is about money, so when you are offered those millions you take them. Few people will ever earn so many. I am one of the few fortunates who do. I may be one of the worst buys in the history of the Premiership but I don't care.'
I forhold til taktikken er jeg enig. Yates er ikke en trussel medmindre han pludselig får et stort hul, og hvorfor skulle det ske?

I forhold til Jumbos styrke, så synes jeg da det virker helt åbenlyst at de er svagere samlet set end sidste sæson. Alene det faktum at Van Aert er i dårligere forfatning og Roglic ikke er med (på 80% eller ej), kan ikke dækkes af erstatningerne/alternativet.

Dertil er UAE jo både markant stærkere på papiret og på vejen, hvis vi skal snakke skader ind også. Så overfor hinanden synes det oplagt at styrkeforholdet er vendt på hovedet. Med det forbehold at Yates selvfølgelig ikke er på niveau med Roglic, jf. det taktiske.

Skulle man have et ønske om at kopiere den taktiske frihed skulle Ayuso have været med.
Silkeborg IF
Årets første bjergetape. Egentlig ikke en dum dag for Jumbo at gå offensivt til værks. Sætter de et rasende tempo på Soudet, bør etapen blive så hård, at Vingegaard kan gøre meget skade på sidste stigning.
Det er måske lidt tidligt at prøve at sætte tingene på plads, omvendt skal Pogacar naturligvis testes og prøveballonen Yates måske skydes ned - der er dog pænt langt til mål fra Marie Blanque.

Jeg tror egentlig, at det bliver lige modsat; at Pogacar går efter nogle bonussekunder og prøver, hvor stærk Vingegaard lige er, ligesom UAE vil prøve at dominere og på den måde tiltvinge sig et herredømme over Jumbo, som senere i løbet skal kunne komme Pogacar til gavn i kampen om den gule.

Etapevinder----Pidcock.

Det eneste dårlige ved TDF er, at solen skinner udenfor, mens man sidder inde og ser TV....i dag er 100 % perfekt.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Jeg tror egentlig, at det bliver lige modsat; at Pogacar går efter nogle bonussekunder og prøver, hvor stærk Vingegaard lige er, ligesom UAE vil prøve at dominere og på den måde tiltvinge sig et herredømme over Jumbo, som senere i løbet skal kunne komme Pogacar til gavn i kampen om den gule.


Jeg tror nok du får ret. Psykologisk ligger det også lidt i kortene, at Vingegaard som forsvarende vinder skal “forsvare” sin sejr, ligesom han og Jumbo nok også sætter sin lid til, at han i de helt høje bjerge har overhånden og derfor ikke behøver at gribe det offensivt an allerede nu. Omvendt skal Pogacar ud og angribe danskeren og vise, at styrkeforholdet fra sidste år har ændret sig. Jeg fastholder dog alligevel, at det fra Jumbos perspektiv ville give god mening at gå til den i dag for at se Pogacar an. Han er ikke for alvor blevet testet i hårdt terræn siden han er vendt tilbage. Sætter UAE sig frem og laver det hårde arbejde, behøver Jumbo selvfølgelig ikke at foretage sig det store.

I morgen egner sig nok trods alt også bedre til offensiv kørsel med Tourmalet og mål opad.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er også klart at hvis Jumbo skal teste Pogacar i dag, så skal de køre hårdt på allerede på Col de Soudet og Vingegaard så følge op Col de Marie Blanque. Det er den eneste måde Jonas kan og har, slået Pogacar. Gøre det til et udskillesesløb.

Jeg tror dog ikke det sker med tanke på etapen i morgen.

"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Jeg fastholder dog alligevel, at det fra Jumbos perspektiv ville give god mening at gå til den i dag for at se Pogacar an. Han er ikke for alvor blevet testet i hårdt terræn siden han er vendt tilbage. Sætter UAE sig frem og laver det hårde arbejde, behøver Jumbo selvfølgelig ikke at foretage sig det store.

Og mon ikke UAE gør det. Det udelukker dog slet ikke, at Vingegaard sætter kniven ind med en kontra.

Mon ikke de to kører en spurt på stregen.
https://www.berlingske.dk/sport/qatar-bandlyser-fagforeninger-dbu-er-ekstremt-skuffet https://www.dr.dk/sporten/fodbold/efter-slutfloejtet-ved-vm-i-qatar-har-migrantarbejdernes-forhold-aldrig-vaeret
Det er meget vanskeligt at sige.

Mere end duellen Vingegard vs. Pogacar, er jeg spændt på duellen Jumbo vs. UAE.

Og så er det også i dag spændende med Gaudu, der har formået at holde sig helt udenfor rampelyset indtil videre.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
NickR:

Gauda er franskmand.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Fedt med Hindley og Buchmann i kæmpe udbrud, det bliver en hårdt kørt etape Hindley kan ikke bare få 10 min
Annonce