Snak

Mere indhold efter annoncen
Pogacar var ramt af Corona for mindre end 2 uger siden.

Han udtaler dog, at det ikke har påvirket hans forberedelser negativt; holdt kun 1 dags hvil.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Er han syg af Corona eller blot testet for at han har det i kroppen?
Han var decideret syg for ca. 14 dage siden.

Han siger dog også, at han én gang tidligere har været syg med Corona, og at dette bevirker, at han ikke var hårdt ramt anden gang.

Han har kun misset en træningsdag pga. Corona-sygemeldingen.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Så starter Touren i morgen bliver spændende allerede fra i morgen om Pogacar kan tage tid på Vinegaard.
Hvis Pogacar ikke vinder meget tid på de første etaper og køre mindst en smule fra Vingegaard på enkeltstarten 7. etape, så tror jeg Vingegaard tager den rimeligt overbevisende.
Jeg tvivler på der laves stor forskel på de første etaper, de ser ikke så hårde ud igen, kun 4. og 7. er rigtigt hårde for den 14. etape, så det ser godt ud for Vinegaard i forhold til at kører sig ind i løbet langsomt.
Fænomener!!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ikke super smart start at Pogacar de her 2 dage..

Rykker alt for sent i dag. Samtidig kompromiterer han sine egne hjælpere ift at være en alternativ trussel
Måske han ikke er så meget i hopla som han gerne vil udstråle her ovenpå en Giro? Det ville være oplagt at han først rammer formen i sidste del af løbet med Giro’en som optakt. Fornuftigt nok i øvrigt.

I går startede UAE tidligt, men det lignede at Yates bad En holdkammerat skrue ned, da de skruede helt op langt fra mål. Siden overlod de til Visma. Så et forsigtigt bud herfra er at Pogacar ikke er på 100% men måske kun på 95%.

Ellers havde det rigtigt nok været oplagt at forsøge at dræbe løbet fra start. Det må dog være bekymrende at Evenepoel og Roglic var så langt fra at kunne følge med da bæsterne lukkede op i dag. De to skulle virkelig gerne drage fordel af Pogacars løbskalender, og Vingegaards genopbygning ovenpå styrtet. De kommer ikke i nærheden af sejren er jeg bange for.
Silkeborg IF
"Rykker alt for sent i dag. Samtidig kompromiterer han sine egne hjælpere ift at være en alternativ trussel".

Og må da også have styrket en optimisme i Vingegaard.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Pogacar og Vingegaard satte en ny suveræn rekord op af San Luca stigningen - så har svært ved at forestille mig at Pog ikke er i topform.
Han har to gange tabt til Roglic på den stigning hvor der blev kørt langsommere…
L’enfer, c’est les autres!
Annonce