Snak

Mere indhold efter annoncen
@MikMik96

Ja, de kører forskellige kadencer.

Det er heller ikke bemærkelsesværdigt i sig selv, at Vingegaard træder mere firkantet. Det bemærkelsesværdige er, at det ses så tidligt på finalestigningerne som vi så det i dag og i går.

Det viser blot, at Vingegaard er presset tidligere på finalestigningerne end fx sidste år. Alligevel gør han forsøget i dag og forsvarer sig flot efter Pogacar sætter ham. Jeg er meget imponeret over Vingegaard i årets Tour med tanke på det alvorlige styrt i Baskerlandet.
Som skrevet i tråden forleden er Pogacar´s formkurve p.t. højere end Vingegaards, og da sidstnævnte ikke har et klatrestærkt hold som kan lave seriøs ravage, er han p.t. prisgivet sin formmæssige underlegenhed ... og kan kun arbejde på at stige lidt + håbe på at Pogacar staller tilsvarende. Det kan også være at sygdom/utilpashed, fejl, uheld eller andet kan spille Vingegaard i en bedre position i den kommende uge, hvormed de tre sidste etaper giver realistiske muligheder.

Holdets strategi bør vel være at passe på Vingegaard og afvente om der opstår åbninger, måske prøve at presse lidt for nogle. Men hvis tidsforskellen er uforandret når de rammer 19. etape, kan man hér prøve noget radikalt, såfremt Vingegaard føler sig i stand til et togtforsøg (uden at forulempe sin tilstand forud for de to sidste etaper). Jeg giver ham 5-10% chance for at lykkes på den ene eller anden måde.

I øvrigt enig i at Vingegaards statur allerede tidligt på finalestigningen så betænkelig ud, men det burde ikke undre. Og samlet set har han hidtil mere end levet op til forventningerne, når (præ)konditionerne tages i betragtning. I dag kørte han tilmed historisk stærkt.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Der findes desværre ikke en bedre strategi der kan fravriste Pogacar sejren, end den som Visma følger pt. - i min optik er de nødt til at følge den til dørs. Pogacar er formentlig endnu ikke “Over the Moon” i forhold til afstanden, så han vil sandsynligvis forsøge at hæve marginen yderligere, inden de tre sidste etaper. Særligt etape 19 kan man dø helt afsindigt på, og Vingegaard har flere gange slået huller i Pogacars skjold og tager 1:30 eller mere på en enkelt etape. Hvis Vingegaard ER den bedste når vi rammer etape 19, så er det ikke givet at 3 minutter er nok til af vinde løbet.

Så jeg tror ikke at præmissen er ændret for nogle parter.

Udfordringen er jo, desværre, at Visma ikke har formået at stable et slagkraftigt hold på benene. Havde det nu været Visma der havde Almeida og Ayuso (før han blev syg), så kunne man jo ændre strategi og forsøge at køre 3 mand ind i klassementet via udbrud, og angribe på kryds og tværs. Men det har de nu engang ikke. Jorgensen skal vel være heldig hvis han er blandt de 5 bedste opad på hans bedste dag i Tour’en, og det er ikke et scenarie de plejer at stå med. Kuss er jo typisk 2-3. bedste mand på sine 2-3 bedste dage.
Silkeborg IF
"Pogacar er formentlig endnu ikke “Over the Moon” i forhold til afstanden, så han vil sandsynligvis forsøge at hæve marginen yderligere, inden de tre sidste etaper."
Enig, 17. etape kan meget vel være i hans sigte.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
JV er ikke helt enig i at han trådte firkantet...

"Jeg var så at sige flyvende på den sidste stigning"
https://www.dr.dk/sporten/cykling/tourdefrance/vingegaard-det-bedste-jeg-nogensinde-har-koert-men-han-var-bedre
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Se nu Merlins link!
'This world is about money, so when you are offered those millions you take them. Few people will ever earn so many. I am one of the few fortunates who do. I may be one of the worst buys in the history of the Premiership but I don't care.'
Min fejl 😂
Alligevel indikerede Jonas Vingegaard på pressemødet i dag, at han formentlig kunne have kørt endnu bedre med en bedre forberedelse.

Det kræver selvfølgelig også, at man følger med i cykelsport for at vide noget om den rivende udvikling, der sker i disse år...

Men mærkeligt, at man kan køre det bedste man nogensinde har gjort (på en lang stigning) og alligevel kunne han formentlig have gjort det bedre?

Ja, meget mærkeligt, hvis man ikke kan holde 2 modsatrettede tanker i hovedet på én gang, hvilket en klog mand engang sagde var et tegn på intelligens.

Men altså, der er én her i tråden, der ikke kan se en cykelrytters tråd, hvis han samtidig kan se ansigtet i ét og samme billede, så...
Hahaha!
Nej, det kan man jo ikke, når de filmer ansigtet – det var der, de talte om det. Men du behøver vist heller ikke se på Vingegaard, før du postulerer, at han "træder firkantet".
'This world is about money, so when you are offered those millions you take them. Few people will ever earn so many. I am one of the few fortunates who do. I may be one of the worst buys in the history of the Premiership but I don't care.'
Det væsentlige er dog, at ingen udefrakommende - dvs. også skribenter her i tråden - på nogen måde er i stand til at tyde Vingegaards tråd, og hvad det betyder for rytterens præstation.

Og så er jeg ret sikker på, at samtlige ryttere i samtlige af verdens løb ville have været i stand til at forbedre deres præstation.

Hvis man flere gange har brug for at fremhæve, hvor meget man ved om en sportsgren - så gør man det nok ikke alligevel. Ellers havde man ikke haft brug for et så tyndt argument.

Og hahaha er præcis det samme...
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Annonce