Snak

Mere indhold efter annoncen
"OL kan han vel allerede køre med om sejren til selvom han holder pause fra på mandag og frem til OL linjeløbet starter."

Det er jeg overbevist om, at han kan. Tjekkede for en god ordens skyld lige oddsene. Han ligger helt lige med van der Poel (Som de to store favoritter). Hvilket giver god mening, da de har været de to klart bedste klassiker-ryttere i 2024.
@ Sotd

Vingegaard kommer da under ingen omstændigheder til at stoppe karrieren efter et relativt logisk - pga. skadespausen - nederlag; det er han for ung til, erhvervet for indbringende og både han selv og Visma alt for dygtige til.

Vingegaard skal blot hjem og forberede sig optimalt igen, finde yderligere forbedringer og først og fremmest få styr på sit hold og sin opbakning.

Nederlaget i dette års TDF er Vingegaards stærkeste våben til næste sommer - sådan fungerer en top idrætsmand, og Vingegaard på toppen af sin karriere er en sådan.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Jeg tror ikke nødvendigvis Vingegaard tænker som de fleste ville gøre i den situation. Han har jo allerede (længe inden styrtet) meldt ud, at han ikke blev ved i super lang tid, da det var for mentalt krævende for ham.

Efter styrtet havde han jo også tanker om at stoppe karrieren.

Jeg tror han, som type, er en hvor bægeret hurtigere bliver fyldt end hos mange andre top atleter, der bliver ekstra motiveret af at bevise sig selv i modgang.

Ikke, at jeg tænker han stopper karrieren i år, men hvis han får fornemmelsen i løbet af næste år, at han ikke kan slå Pogacar i Tour’en, så kunne jeg godt se det for mig, at han stopper karrieren.
Silkeborg IF
Vil give Sot ret i at Jonas, med sit introverte væsen, sandsynligvis hellere end gerne var foruden al postyret og måske godt, på et tidspunkt hvor mange vil tænke “waauw det var tidligt”, kunne finde på st sige “nu orker jeg ikke mere ståhej!”

Jeg tror heller ikke han fortsætter i mange år endnu. Men hvem har vi ellers der er på vej?
Peter Øxenberg?
Skjelmose tror jeg ikke på.
Albert Philipsen er vel mere en type som Van der Poel.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Albert Philipsen er vel mere en type som Van der Poel.


Han vandt faktisk lige et af de mest bjergrige etapeløb på juniorkalenderen foran Paul Seixas, der vel regnes for den bedste klatrer i årgangen. Ganske suverænt endda. Ikke at det siger forfærdelig meget for fremtiden.

ang. Vingegaard må man selvfølgelig forvente, at han kommer stærkere tilbage næste år med en god forberedelse. Problemet er selvfølgelig, at Pogacar har forbedret sig markant i år, og det er således ikke nok, at Vingegaard kommer tilbage på sidste års niveau. Jeg kan godt være i tvivl om, hvorvidt Vingegaard er i stand til at løfte sit niveau tilsvarende.
Pogacars værste fjende er nok ham selv. Med det han har leveret i år kunne han godt gå hen og blive overmodig, hvilket så lige koster de der 1-2% på topformen, som gør at Vingegaard igen har en marginal overhånd.

Men han ser ganske rigtigt modbydeligt stærk ud.
Silkeborg IF
Men han ser ganske rigtigt modbydeligt stærk ud.


Jeg tror dog kun han vinder 2 etaper mere i dette år TDF 😜
Nine Season Wonder
Ritter tror på Mas i dag.
'This world is about money, so when you are offered those millions you take them. Few people will ever earn so many. I am one of the few fortunates who do. I may be one of the worst buys in the history of the Premiership but I don't care.'
Ritter tror på Mas i dag.


Så ved man da i hvert fald at han ikke vinder. Ritter rammer sjældent rigtig på sine vinderbud.
Nine Season Wonder
Annonce