Snak

Mere indhold efter annoncen
Som jeg ser det, har man 5 etaper, hvoraf en enkeltstart ( i år en holdkørsel, men det går ud for det samme ), Vejle og en afslutning på en sprinteretape i hovedstaden fungerer.

Det efterlader, at 2 etaper afgør, hvorvidt løbet skal være interessant.

Man kan selvfølgelig finde bakker - som i år i Haderslev, der kan pege mod en spændende etapeafslutning, men det er altså også muligt at fabrikere nogle tætte byafslutninger, hvor rytterne kan komme væk, ikke kan se hinanden og hvor bakker også er inkluderet - eller som er teknisk vanskelige.

Nu skal løbet ikke sammenlignes med OL, men alligevel; inde i Paris kørte man på nogle veje, som tillod rytterne at køre i forskellige grupper.

Det kan godt virke som, at det nogle gange er for let at lave etapeafslutningerne; Haderslev-afslutningen var f.eks. placeret i det yderste nø-hjørne af byen. Og ja, det kan godt være, at man vil møde en masse modstand, og man ikke kan komme igennem med alt, hvis man efterstræber det sublime, men det er jo så også her, at man kan gøre forskellen.

Og så savner jeg også nogle gange, at man opererer med nogle hårdere passager 40 - 60 km. fra målstregen, som vil kunne skabe en udskilning og fremavle angrebslyst.

Det må være helt åbenlyst, at rytterne ikke bliver væk pga. ruten, men det er ikke et argument for, hvorfor en skarpere profil ikke burde forsøges opnået.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Umiddelbart lidt crazy at O’Connor lige får et 5 min forspring!!😮
Og Haderslevetapen havde altså en bakke, der ligner den i Silkeborg, som åbenbart giver et kanonløb.

Det ville være lidt sjovere at snakke med dig hvis ikke du hele tiden kom med de der hjernedøde stråmænd og overdrivelser.

Har du virkelig så ondt i røven, at du ikke tåler debat? Hvad fanden er det du er herinde for?
Silkeborg IF
Som en nævner har INGEN sagt at holdtidskørslen var en fejl.

Så når du henviser til mig, må det vel være dette hvor jeg ikke siger at holdtidskørslen i sig selv er et problem. Det er et problem at den erstatter enkeltstarten.

Hvem end der har besluttet at enkeltstarten skulle erstattes med en holdtidskørsel, burde fyres på gråt papir. Det er imponerende at man formår at gøre er røvsygt løb endnu mere trist.
Silkeborg IF
Hehe, beklager, at jeg tolkede det som om, at du mente, det var en fejl.

Jeg prøvede bare at fortælle dig, at ruten nok ikke kan være så meget anderledes. Du skrev jo, at du ikke ved en skid.
'This world is about money, so when you are offered those millions you take them. Few people will ever earn so many. I am one of the few fortunates who do. I may be one of the worst buys in the history of the Premiership but I don't care.'
Mere indhold efter annoncen
Annonce
EDIT: Nevermind. Debatten bliver vist ikke mindre dum af at jeg holder den i live.
Silkeborg IF
Helt fint, jeg kunne ikke overbevise dig.
'This world is about money, so when you are offered those millions you take them. Few people will ever earn so many. I am one of the few fortunates who do. I may be one of the worst buys in the history of the Premiership but I don't care.'
Selvom Holstebro havde fået 1.etape kunne man sagtens lave et godt løb.. Evt kører et linjeløb dag 1 som man plejer og flytte holdtidskørslen til dag 4.. ( ville i øvrigt gerne have løbet var på 6 dage)

Det handler om at løbet i år er planlagt dårligt når de to første etape har afgjort klassementet.. Altså ville man syntes en Tour hvor alle løbets afgørende dag var blandt de første 10 var interresant? Procent mæssigt er det, det samme.

@Aka101

Helt fint, jeg kunne ikke overbevise dig.


En go debat handler ikke om at overbevise men om at forstå ... Mit filosofiske indspark.
Jeg synes bare ikke, at det var afgjort efter 2 etaper. Haderslevetapen havde også den bakke, som der bliver efterspurgt.

Cort endte 1 sek efter De Lie. Med et leadout på sidste etape fra hans holdkammerater kunne han måske have taget 2 pladsen og en samlet sejr.

Og hvis UnoX havde forsøgt noget, så kunne de sidste etaper også have været mere spændende. De kunne fx have kørt efter bonussekunder.
Ofte har rytterne meget at sige, om et løb bliver spændende.

Men det bliver ikke forstået, eller hvad det skal kaldes, af flere herinde. Og det er helt fint.
'This world is about money, so when you are offered those millions you take them. Few people will ever earn so many. I am one of the few fortunates who do. I may be one of the worst buys in the history of the Premiership but I don't care.'
Annonce