Snak

Mere indhold efter annoncen
@L4rens stop nu dig selv!
Hvis de havde samarbejdet i stedet for at angribe, havde de selvfølgelig holdt hjem!
Pog er vild, men han er ikke 10% bedre end Kuss, Carapaz eller Martinez hvilket de 3,5 minut han hentede svarer til.
Det er simpelthen almen logik!


Bider på, men fremover skal du vide, jeg konverserer ikke med anonyme bold-tal-navn brugere og så kan du sådan set råbe al det du vil. Få dig en ordentlig bruger og stå ved den eller accepter, du ikke bliver hørt på eller taget seriøst af flertallet herinde.

De angreb ikke hinanden, Carapaz forsøgte at komme i udbrud, fordi det var hans chance for at vinde etapen. Lenny havde ikke benene, så hans bedste chance var at sidde på hjul og så håbe på det ville ende i sprint. Kuss gik kold. Det er vildt, at I simpelthen tror I ved bedre end rytterne selv og deres egne udtalelser. Det vidner om et helt enormt ego, eller mindreværd, der ikke kan tåle ikke at have ret. Lad gå, hvis jeg blot havde brugt ord mod ord, men I har rytternes ord og alligevel blamerer I jer.

Du ser i øvrigt ikke ud til at vide, hvad almen logik betyder. Lidt op ad bakke, apropos cykelløb.
Men diskussionen nu engang, at nogle hævder, at Kuss, Carapaz og L. Martínez ødelagde det samlet set for trekløveret ved ikke at arbejde sammen, hvorfor det ikke nytter noget at skrive, at Carapaz gik efter at vinde etapen, og L. Martínez reelt det samme, da det jo netop er argumentet for, hvordan de fik det ødelagt for dem selv.

Og det kan godt være, at L. Martínez og Kuss manglede det sidste i afslutningen, men pointen er så også, at de havde haft mange kilometer til at arbejde sammen - og ikke trætte hinanden med det ene angreb efter det andet, hvilket burde have kunnet holdt Pogacar bagved.

Det er begrænset klarsyn, at man retter sin indsats mod at slå 2 medfølgesvende og ikke retter sin opmærksomhed mod, at kommer Pogacar op, kan man maksimalt blive nr. 2.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Touché!

Og ovenpå alt vrøvleriet, så endte Skjelmose lige præcist samme sted som han startede for en uge siden, som jeg skrev. Samlet rykkede han to pladser frem, men det skete som følge af Vingegaard og Lipowitz udgik. Ellers overhalede han sin holdkammerat, men blev også overhalet af Lenny Martinez, og løbet skulle ikke have været meget længere for at også Carapaz var smuttet forbi.

Det sagt, så var det et fantastisk resultat, og præstation fra Skjelmose, og jeg både tror og håber at det var en øjenåbner for ham, at han faktisk godt kan sidde med når de store lukker op for gassen, i stedet for at køre Almeida-kørsel hvergang top 10 skruer farten op. At han ikke kan følge med på de accelerationer som de allerbedste kan levere er som det er, men det undrer mig faktisk lidt, når man ser hvilken spurt han har. Han kører lidt som Fuglsang, men i modsætning dertil står han jo langt fra stille når der skal sprintes på stregen. Det kunne være interessant at se om han kunne udvikle dette og tage et skridt mere i retning af et Grand Tour podie. Nogen GT sejr bliver det nok aldrig til.

Mads Pedersen er fantastisk at følge. I det hele taget har det været exceptionelt at se hvor aggressive alle fire trøjer har været igennem løbet… det klæder virkelig løbet, at det ikke kun er bjergtrøjen der kører offensivt.

Det bliver spændende at se 5 år ud i fremtiden, hvordan dansk cykelsport ser ud. Det er svært at forestille sig at det bliver “new normal” at sætte 1-2 mand i top 10, vinde trøjer og etaper, så det er om at nyde det. Omvendt kan det jo være at de vinder hele lortet hvis de kommer over på motionistdæk!
Silkeborg IF
Lenny Martinez overrasker vist også alle her de sidste dage. Og jeg tror godt Skjelmose kunne ha kørt lidt hurtigere i dag, men resignerer lidt til Seixas´ tempo og baghjul efter de bliver sat. Fair nok, det bliver en 6. plads.

Og der er forhåbentlig ikke nogen der triller ud og køber et par Vittoria dæk efter at ha set Team Visma prøve at køre hurtigt..
"The Special Mandagstræner"
Og glem ikke at Skjelmose mistede 1,5 minut på første etape pga. defekt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Og den anden dag førte Trek også i udbruddet med L. Martinez så de havde over fire minutter over feltet, selvom Mads P jo kun skulle bruge måske et minut for at være sikker på pointene. Heller ikke så smart.
"The Special Mandagstræner"
Vanvittig sidste etape. Mads P, Pogacar og ikke mindst van der Poel leverede et show uden lige. Brostenene op ad bakke var et eminent touch. Wauw! Van der Poel er bare en fantastisk cykelrytter og så må man bare tage hatten af for Tadej, han vil underholde for enhver pris. Det er lidt klassisk dansk, at man ikke kan acceptere klasseforskel, så i stedet leder man efter forklaringer og undskyldninger og taler ryttere ned i samme ombæring.
moderator
Virkeligt en anderledes fed sidste etape!
https://kortlink.dk/sudv
Super fed etape, men kan ikke forstå, at tiderne ikke skal tælle. Det er da latterligt, at det ikke koster fx Del Toro, at han ikke følger med.
Der var overvejende sandsynlighed for regn den sidste time, derfor synes jeg det er fair nok, men det ser selvfølgeligt dumt ud nu den ikke kom…
Annonce