Snak

Mere indhold efter annoncen
Smuk sejr til Roman K.
Der er ikke noget federe end når alle favoritterne bliver snydt.
Lige hvad holdet har tørstet efter.
Gilbert så dog virkelig stærk til sidst og jeg tror han vinder i Liège.
Jeg synes ikke Gilbert så ud til at være stærkere end sædvanligt, og da slet ikke stærk som Gilbert anno 2011.

Han kunne kun lige smide Gerrans, og Valverde lukkede hullet uden voldsomme problemer, så det ud til. Jeg tror sidstnævnte vinder i Liege.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Der er ingen tvivl om at Valverde er et godt bud.
Kommer han med over den sidste bakke, så vinder han nok spurten.
Et hurtigt kig på morgendagens løb kan det da også lige blive til.

Der lukkes som sædvanligt med 3 omgange, hvor den legendariske Mur er afslutning(og er på alle 3 gange).

Sagan stiller op, men han ser slidt ud, og selvom han er i topform tvivler jeg på Mur´en er noget for ham, også selvom den er relativt kort.

Det samme gør sig gældende for Gilbert, der godt nok smadrede alle på den i 2011, men den Gilbert er en saga blot, og der er for mange der er for hurtige på en stejl opkørsel som den i morgen.

Den forsvarende mester Joaquim Rodriguez styrtede i Amstel, men har kun overfladiske skrammer, og stiller derfor til start i morgen. Medmindre han har slået sig meget, er han selvfølgelig topfavorit. De sidste 2 år har han taget sig af mere eller mindre alt indenfor denne slags afgørelser, og Mur de Huy er skræddersyet til hans spidskompetencer. Især hvis legekammeraten(og klonen)Dani Moreno også er med.

Derudover bliver det columbianerkigning, vil jeg tro. Quintana er også giftig på stejle stykker som denne, og et frisk gæt er at Valverde smider 9 ud af 10 æg i kurven der står "Liege-Bastogne-Liege" på, så måske Quintana kan få helt frie hænder i morgen. SKY´s Henao blev 6 i søndags, og har derudover vundet to meget stejle afslutninger i 2 forskellige etapeløb i denne sæson.

Porte, Contador og lign.? Måske, men jeg tvivler.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Den columbianske revolution fortsætter. Henao og lille Bentacur tog sig af 2. og 3. pladsen i Fleche - Wallonne, efter Purito Rodrguez´ lillebror Dani Moreno tog sig af sejren - I øvrigt vanvittig flot kørt.

Gilbert kæmpeeksploderede på Mur´en. Det samme med Sagan. Valverde nåede aldrig rigtig frem. Det bliver ret interessant at se først- og sidstnævnte på søndag. Der er satme pres på Gilbert nu.

Garmin ligner et frækt bud på en podieplacering søndag. Dan Martin er i gudeform, og Hejsedal ligner en mand der ikke planlægger at overgive sig til Wiggo uden kamp, når han skal forsvare sin Giro. Uden uheld havde de formentlig blandet sig noget mere i dag(Dan Martin bliver trods alt 4, selvom han måtte jage feltet kort før 3. sidste stigning).
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Der er ikke sket det store i dagens klassiker. Morgenudbruddet har stadig 3 minutter. Om knap 20 km. rammer de La Redoute, og eksploderer det hele forhåbentligt.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
moderator
Flot sejr til Daniel Martin. Riis har vist investeret i den forkerte irer.

Garmin skabte løbet til sidst, så fortjent at de kører sejren hjem.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Il_Preferito@

Rigtigt godt ramt med din analyse, håber du fik oddset på det! :)

Den nye rute har gjort at flere kan vinde løbet og det er vel ikke helt skidt, set med danske øjne.

moderator
I øvrigt bemærkelsesværdigt, at vinderen fra Amstel, Roman Kreuziger, sluttede sidst igår.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Hehe, jeg oddsede faktisk alle 3 til at slutte i top-3, så på pengefronten var det en ok dag i går.

At jeg så har det noget stramt med Garmin, og i særdeleshed med Valverde, er en anden sag.

Dog ganske godkendt cykelløb, og vanvittig flot sejr til Dan Martin. Utrolig fortjent.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Annonce