Årets højdepunkt nærmer sig. På søndag går det løs i Nordfrankrig, og jeg vil lige komme med en kort optakt. Modsat de øvrige år har jeg ikke set så mange løb i foråret, så byd endelig ind med rettelser, da jeg indrømmer ikke at være helt up-to-date med rytternes form.
De 10 største favoritter er i mine øjne:
1. Fabian Cancellara: Han har haft et imponerende forår, men skuffede dog i Flandern, hvilket efterlader et spørgsmålstegn. Han har dog råstyrken til netop Paris-Roubaix, som er skræddersyet til ham.
2. Tom Boonen: Ikke så frygtindgydende som tidligere, men han har en enorm motor, og er den hurtigste, hvis en gruppe skulle komme samlet ind på Velodromen.
3: George Hincapie: Han må være uhyggelig sulten. Har været ramt af uheld på uheld i dette løb, men undgår han disse, så vil han helt sikkert sidde med i finalen.
4: Juan Antonio Flecha: Han har været lige ved og næsten i klassikerne, men har aldrig haft det fornødne overblik. Hans problem i P-R, er at han som oftest bruger for mange kræfter for tidligt. Spændende om han er mere kølig på søndag.
5: Oscar Freire: Et stort spørgsmålstegn, men med sejren i Gent-Wevelgem skal han tages alvorligt. Dog kan løbet vise sig for hårdt for ham, men han er snu, og har ved VM bevist, at han kan sidde med i løb, der ellers ikke lige passer ham. Desuden er han den eneste, der kan snyde Boonen i en spurt.
6: Alessandro Ballan: En endnu en stor motor, der har vist sig holdbar i dette løb. Han vil uden tvivl sidde med i finalen, og er ikke ueffen i en afslutning.
7: Filippo Pozzato: Italiens andet gode bud på en vinder. Mangler dog at vise sig ordentlig i P-R, men det kan blive på søndag. En skarp afslutter, der både kan køre solo, men også snyde de andre i en spurt.
8: Stijn Devolder: Vinderen af Flandern Rundt skal medtages. Han kommer med selvtillid og kan køre nogenlunde frit, idet sæsonen allerede er reddet. Formen har vist sig at være i top, og hvis vejrudsigten holder, så bliver det endnu en kølig dag, hvilket passede Devolder fint. Han kommer selvfølgelig til at mangler nogle afsætsramper, som han profiterede af i søndags.
9: Phillipe Gilbert: Frankrigs bedte bud på en vinder. Han har haft en godt forår, og selv om P-R måske ikke helt ligger til ham, så bør han kunne gøre en god figur, og franskmændene sukker efter en ny Duclos-Lasalle.
10: Leif Hoste: Var ramt af uheld i søndags, og vil sikkert være opsat på revanche. Har tidligere demonstreret stor holdbarhed i de svære løb, og hans forår afhænger af et godt resultat på søndag.
Udover de 10 jeg har nævnt, så er det værd at holde øje med følgende ryttere:
Stuart O´Grady, Roger Hammond, Steffen Wesemann, Vladimir Gusev, Frederic Guesdon, Greg Van Avermaet og Bernhard Eisel.
Derudover skal CSC have Matti Breschel, Allan Johansen og Kurt-Asle Arvesen med langt hen i løbet.
Det største savn bliver helt sikkert Lars Michaelsen, der hvert eneste år timede formen til netop dette løb, og sidste år vel var løbets moralske vinder, hvis man kan tale om en sådan.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.