Snak

Mere indhold efter annoncen
Kwiatkowski bliver helt vanvittig i år. Han kan det hele, og er samtidig så tilpas ung, at han kan køre et pakket løbsprogram.

I min verden hører han til de absolutte favoritter til en Ardenner-sejr(som jeg også har tippet ham til), og samtidig en fyr der kan gå top 10 i Touren. Selvfølgelig forudsat at han ikke skal bruge alt for mange kræfter på at køre Cavendish frem til at få slag af Kittel.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Jeg vil næsten sige, at selvom han skal køre Cavendish frem hele tiden så kan han ende i top 10. Han har bare ikke nogen svage punkter, og han virker latterligt holdbar.

Jeg tror også at han kan bryde ind i top 5, hvis han kører efter det. Altså i Tour de France. Jeg er i øvrigt enig i, at han vinder en klassiker. Jeg har stor fidus til ham til Amstel Gold Race. Jeg ved ikke hvorfor jeg lige har ham til den. Jeg tror i øvrigt også han kører godt med i Milano-San Remo i år.
Silkeborg IF
Meget enig. Jeg har ham som sagt også til at vinde Amstel - Den ligger perfekt til ham.

San Remo ville afhænge meget af hvordan diskussionen om ruteændringen(ændringen af ændringen, om man vil)ender ud, men den er alligevel ikke i hans løbsprogram.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Milano San Remo samt Ardennerne må være hans største chance for at få en af de helt store. Jeg kunne dog godt forestille mig, at han lige mangler et år mere før han helt har udholdenheden til at sidde med overskud i finalerne og de største løb. Han har fokuseret næsten 100% på sine klatreegenskaber hen over vinteren, hvilket ser ud til at have båret frugt, og det bliver spændende at se, hvor langt det bærer. Det vildeste er dog, at man endnu ikke aner hvilken retning han vil gå; det han viste i Flandern Rundt sidste år var også utroligt for en så ung rytter.
San Remo ville afhænge meget af hvordan diskussionen om ruteændringen(ændringen af ændringen, om man vil)ender ud, men den er alligevel ikke i hans løbsprogram.


Jeg har ikke lige fulgt debatten. Jeg kunne egentlig godt lide det nye setup selvom der jo i forvejen er rigeligt med hårde klassikere. De skal vel snart til, at have det på plads er det ikke omkring d.20 marts de plejer at køre løbet?
Silkeborg IF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tjae, det er jo så selvfølgelig en subjektiv vurdering, men jeg kunne sgu godt lide den gamle, og idéen om at sprinterne kunne vinde en klassiker. Det kan de ikke mere, for i det nyeste setup ligner San Remo en Ardenner-klassiker til forveksling.

Problemet med den nye rute er tilføjelsen af Pompeiana, som har en i forvejen pæn pebret nedkørsel, der så er blevet endnu farligere fordi hårde storme har ødelagt vej og "bjergside". RCS mødes med det lokale bystyre på onsdag, og der finder man så ud af om der er tid(og endnu vigtigere, råd)til at lappe vejen sammen.

Så vidt jeg kan forstå diskutere man lidt forskellige muligheder: At gå tilbage til en udgave uden La Manie(så taler vi en rute der er magen til før 2008) - Så bliver Cavendish og co. glad, også selvom han vandt en udgave hvor La Manie faktisk var med i 2009. En anden mulighed er at køre Cipressa 2 gange - Så vinder Nibali. En 3., og den mest urealistiske, mulighed er at køre det italienerne kalder for Superpoggio, hvor Poggio køres fra den modsatte side af hvor man starter den nu. Så er den nemlig grim - Så vinder Nibali.

Hvis man beholder ruten som den er planlagt for i år vinder Gerrans.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
moderator
Medens I falder i svime over Kwaitkowski, så har vores allesammens Valverde nappet de tre første etaper i Andalusien.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Jeg prøver personligt at lade være med at tænke på det.

Og så er der vel også grænser for hvor meget vi ligefrem falder i svime.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Ja, hatten af for Valverde. Han er om nogen en rytter, der er i form og kører cykelløb året rundt.
"The Armstrong Lie" kan ses her:
http://glowgaze.com/foru…e-Streaming

http://www.imdb.com/title/tt1638364/

De fleste interesserede herinde har nok set den, meeen det kunne jo være. Den kan streames eller downloades som torrent.
Annonce