Snak

Mere indhold efter annoncen
Her er mkne meget originale bud på Ilpres spil.




Milano - San Remo: Peter Sagan

Ronde van Vlaanderen: Fabian Cancellara

Paris - Roubaix: Tom Boonen

Amstel Gold Race: Michal Kwiatkowski

Fleche Wallonne: Joaquin Purito Rodriguez

Liege-Bastogne-Liege: Alejandro Valverde

Giro d´Italia:
1. Nairo Quintana
2. Richie Porte
3. Purito Rodriguez

Tour de France:
1. Chris Froome
2. Alberto Contador
3. Vincenzo Nibali





Solo non mai in B. Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro
moderator
Ja, Slagter er et godt bud. Han bør uden problemer kunne følge med på Poggio, og så er han en hurtig afslutter.

Jeg er dog enig i, at Sagan, i lighed med sidste år, er manden, der skal besejres. Det lykkedes så for en meget kølig Ciolek.

Som fan af Alpeekspressen, så håber jeg, han snupper den, men jeg har svært ved helt at se, hvordan det skal lade sig gøre. San Remo er, i modsætning til Flandern og PR, langt nemmere for holdene at beskytte sine ryttere i, også selvom længden er frygtindgydende.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Diego Ulissi fra Lampre kunne også være et frækt bud!
Han sluttede som samlede nummer 11 i Tirreno-Adriatico, har en god afslutning og har allerede nogle sejre i år!
Ulissi er et rigtig fint bud, ja. Han skuffede dog en smule i Strade Bianche, og selvom en 11. plads samlet er rigtig fint i Tirreno, burde han have gjort mere væsen af sig på etapen Sagan vandt foran Kwiato.

Jeg gad godt se ham vinde, for han er ved at udvikle sig til lidt af en favorit, men jeg tror Lampre har øjnene på Modolo også.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Hverken Ulissi eller Slagter er dog hurtige nok, hvis der kommer et decimeret felt hjem, så de skal altså ud og være med til at skabe løbet, så gruppen er så lille som muligt. Og det tror jeg ikke helt at nogen af dem har i sig efter godt og vel 300 km.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Slagter vandt altså en spurt i et felt på godt 30, da han tog 3. etape af TDU sidste år. Der var folk som Matt Goss, Visconti, Gilbert, Moreno, og G, ikke i nærheden af at slå ham.

Jeg er med på han ikke overspurter Cavendish og Greipel, men efter 290km er det de færreste der spurter på 100%, og han er hurtig på stregen. Paris - Nice har vist at han har diamanter i benene, og som repos er inde på, så bliver han næppe sat af på stigningerne.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Jeg vil også være med. Så her kommer mine bud:

Milano - San Remo: André Greipel
Ronde van Vlaanderen: Peter Sagan
Paris - Roubaix: Peter Sagan
Amstel Gold Race: Alejandro Valverde
Flèche Wallone: Joaquim Rodríguez
Liège - Bastogne - Liège: Alejandro Valverde

Giro d´Italia:
1: Joaquim Rodríguez
2: Nairo Quintana
3: Richie Porte

Tour de France:
1: Chris Froome
2: Alberto Contador
3: Alejandro Valverde

Angående Milano - San Remo på søndag: Det bliver nok afgjort i en massespurt efter diverse stigninger er taget ud af løbet. Holdene vil nok stadig være for organiserede, og kommer næppe til at tillade nogen at køre væk. Og jeg tror at Greipel (og ikke Cavendish) vil være i stand til at kæmpe sig over Cipressa og Poggio. Om han så stadig har spurten til at slå Sagan efter 300 km er jeg i tvivl om, men under normale omstændigheder må han være den hurtigste af de to.

Jeg håber på Sagan, men som man kan se i mine bud vinder han alligevel to monumenter i år, så det går nok.
moderator
En massespurt bliver det næppe. Dertil ligger Cipressa og Poggio for sent. En større gruppe, hvor der er renset godt ud for det tynde øl er det bedste sprinterne kan håbe på.

FDJ stiller tilsyneladen både med Bouhanni og Demare. De er nok ikke holdbare nok endnu, men et par hurtige folk til en afslutning.

I øvrigt vil jeg smide en dark horse på banen, nemlig norske Alexander Kristoff. Han er både holdbar og hurtig, men mangler en stor sejr for at træde afgørende igennem.


Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Det kommer selvfølgelig an på, hvordan man definerer en massespurt. Jeg mener heller ikke at der kommer 180 mand hjem sammen, men jeg tror det bliver en afslutning, som var normalt for løbet i 00´erne. Og Bouhanni kan godt glemme alt om at komme med hjem. Démare er jeg lidt mere i tvivl om, men jeg tror det heller ikke. Kristoff er et godt bud. Et andet kunne være Degenkolb.
Ja, Slagter er måske lidt hurtigere på stregen end jeg først antog. Ryttere som Degenkolb og Sagan kan han dog ikke slå i en spurt, og jeg ser ham ikke sidde med overskuddet efter 290 km til at lave en afgørende udskilning. Han skal håbe på, at der er andre, som er villige til at lave den udskilning og så skal han sidde med og håbe på det bedste i spurten.
Annonce