Snak

Mere indhold efter annoncen
Mon ik det er en form for overtænding/desperation fra Sagan, fordi han endnu ikke har vundet den etape, han så gerne vil have.

Edit: Dermed enig i at Sagan mangler koldblodighed pg coolness i finalen idag.
[quote Orica og OPQS kører ikke 230km for at lade Greg Van Avermaet køre hjem, bare fordi Peter Sagan sidder i en gruppe med 25-30 mand. ][/quote]

Det kan godt være, men det er jo netop det, der er sket så mange gange for ham før. Holdet kørte godt det meste af dagen, men jeg forstår ikke, hvorfor De Marchi ( eller hvem der nu var sidste mand) sætter et sådant tempo opad stigningen at han selv eksploderer, for det er jo reelt set på stykket efter stigningen, at Sagan har mest brug for at have en mand med.
Bliver morgendagens etape første slag mellem Klassementsfolkene? De vil helt sikkert prøve hinanden af, men jeg tvivler på, at de for alvor vil lukke op før den sidste stigning. Den vil nok give en indikation af, hvem der er godt kørende, men en så kort, eksplosiv stigning siger næppe noget om, hvem der i det lange løb kommer til at kæmpe om de gode placeringer i klassementet.

Rodriguez ville under normale omstændigheder være kæmpefavorit til etapen, men formen er tvivlsom. Valverde må derfor i min optik påtage sig favoritrollen, skulle det komme til en afgørelse blandt favoritgruppen, men jeg tror ikke det er videre usandsynligt, at vi får den første udbrudssejr. Contador må også forventes at være med fremme, og jeg tror godt at han kan stjæle et par sekunder på Nibali.
Tvivler på der sker ret meget i klassementet i morgen. Etapen er slet ikke hård nok. 2 stk kategori 2 stigninger og en afsluttende kategori 3 stigning, burde ikke skabe problemer for andre end sprinterne.
VAR OUT, Premier League = Corruption
Har du set stigningerne???

Første stigning er ret regulær med 6% over 7,5 km, der vil langt de fleste sprintere være væk. Derefter kommer en stigning på 7,5% over 3 km. Disse tal fortæller dog ikke hele sandheden om stigningen, da den er flad i bunden og på toppen, men har et stykke på lidt over 1 km der stiger med over 11% i snit. Her vil der ikke være nogle tunge folk tilbage, måske Sagan, hvis han går totalt i beast mode, men jeg tvivler. Den afsluttende stigning er lidt under to km lang og stiger med over 10% i snit. Selvom der måske ikke vil være de store tidsforskelle, fordi favoritterne er bange for at blotte sig så tidligt i løbet, så vil der være tidsforskelle i top 10 og nok hele vejen ned til 20-30 stykker.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
1,8 km med 10,3 % der kan nemt komme forskydninger også i klassementet.
Well, uden at have set meget andet end lidt video og billeder af Geradmer, så tænker jeg automatisk Muur de Huy. Purito ville ganske rigtigt være topfavorit under normale omstændigheder. Hvis han har spillet poker den første uges tid, så kommer han flyvende i morgen.

Etapen er mere end menneskelig de første 130-135km, så min vurdering er at topfavoritterne godt kan køre den afsluttende stigning for fuld skrue. Søndag tror jeg heller ikke bliver sådan rigtig grim, når der er så langt et indløb fra sidste stigning, så det burde være "gratis"(så gratis om det nu er), at køre fuld finale i morgen.

Hvis Purito ikke er klar, så tænker jeg Valverde og Kwiatkowski. Derefter Mollema og selvfølgelig Contador. Lidt længere nede kommer Albasini og Slagter(hvis han får lov).

Men managerspilswise ville jeg være meget på vagt over at der gik et bræk i morgen.

Edit. Jeg er i øvrigt enig omkring de sidste 2 stigninger. Bliver der kørt fuld finale, så skal der nok komme tidsforskelle, og også nogle der kan ses. Man behøver kun kigge på resultatlisterne fra Fleche Wallone for at se det.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
I Fleche Wallone i år var der 15 sekunder fra nr 1 til nr 10 og tilsvarende tidsforskelle kunne der sagtens komme her. I FW er der dog kun den afsluttende stigning, her er der muligheder for at køre hårdt på længere ud fra og skaber større tidsforskelle.

Når jeg skriver at jeg forventer, at favoritterne kun vil teste hinanden af, mener jeg, at det nok kun bliver på sidste stigning, at de lukker op for gassen. Jeg kunne dog godt forestille mig at Contador, hvis han er i hopla, vil angribe en gang på det stejle stykke på næstsidste stigning, men han vil nok ikke køre 100% før den sidste stigning.
Her god gennemgang af stigningerne:
http://inrng.com/2014/07…-gerardmer/

Jeg sælger sgu Sagan... Han må glide ud af Top 10 og tabe mere end 25.000 som den grønne trøje giver. Han må tage en slapper de næste 3 dage, tak
Jeg tror Contador vinder etapen. Af to årsager. 1) Han skal sende et signal om, at han er der og 2) Han er nødt til at mærke sit niveau imod Nibali på stigningerne.

Jeg tror derfor at etapen ender med at vi har Contador som 1 og Nibali eller Jakob Fuglsang som nr. 2. Spørgsmålet er om andre kan følge dem. Jeg tænker muligvis at Rui Costa kan grave dybt nok på en så relativt kort etape, ligesom Mollema måske også kan.

Jeg forventer angreb fra de franske "klassementfolk" minus Bardet og Peraud. Spilak kan muligvis også være en faktor.

Hvis der ikke bliver kørt fuld klassementsgas, så tænker jeg at Gerrans vinder etapen. Sagan kan også snildt finde på at blande sig hvis ikke de kører for fuld damp. Jeg har dog solgt ham på begge mine managerhold, selvom jeg er i tvivl om det er en god idé.
Silkeborg IF
Annonce