Snak

Mere indhold efter annoncen
I bliver overraskede når Porte Horner vinder Touren efter 13 dage med 40 grader celsius i skyggen.

Jeg føler mig bestemt heller ikke overbevist om at Nibali vinder, der er altså en del om buddet sådan som jeg ser det.


Nibali har vel stadig 2-3 minutter ned til de andre konkurrenter. F.eks. 1 min 58 sek til Richie Porte.

Alt ligger til, at Nibali tager touren nu.

Det er dog spændende med alle dem som har mulighed for at køre sig på podiet nu.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Nu er lige præcis du heller ikke nødvendigvis modtager på alle mine indlæg.

Ja, vi taler det op, fordi vi vil have spænding. Men Portes træninger - med fokus på lange ridt og sin TT - og indsatsen i Dauphine, tyder altså på at han er kørende. Sådan for alvor.

Nu passer det selvfølgelig med at han sikkert knækker i dag, men sådan er det.

Og lad mig lige sige at Horner bliver vild, når vejret bliver varmt. Uge 3 bliver "Halil og Horner"-week.
I do it like Forrest Gump. When they told him to run, he ran. When they tell me to win, I win.
Touren mistede allerede noget af sin glans da Froome udgik. Nibalis ridt på brostenene gjorde dog, at der var lagt op til en fremragende duel mellem ham og Contador. Nu er løbet dog stort set ødelagt, i hvert fald kampen om den samlede sejr. Porte bliver 2´er og Valverde 3´er er mit bud.
Men når det kommer til angrebslyst må man ikke glemme Rolland. Hvis formen er god nok, så har han jo vist, at han ikke er bange. Og holdet er villige til at hjælpe ham.
Majka, Roche og Rogers skal vel også ud og jagte etapesejre.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nibali ville ikke have haft en kinamands chance for at vinde Touren, hvis Froome og Contador ikke var udgået

Jeg tror nu, at han havde haft en noget større chance end Cheng Ji. Han har vundet flere GT´er end Froome. Og på papiret har han flere podiepladser end Contador.

Hvis man skal tage klaphatten på, så holder jeg på en Mørkøv-sejr, fremfor en fuglsang-podieplads..

Bliver VM en fiasko for Brasilien.. Jeg krydser fingre for Argentina mod Tyskland i finalen..
Vueltaen tegner til at blive et godt løb med alle dem, der ryger ud her.
Ser allerede mere frem til Vueltaen, end jeg gør til de næste to uger her.
København.
Få nu et cykelløb igang igen! Hvor fanden er moviestar? Få da kørt ind på det udbrud og kør efter en etape.
Annonce