Redigeretons 10. mar 2010
"Hold kæft hvor er dine indlæg fjern fra virkeligheden og den faktiske situation"
- Nej, det er de ikke. Men som sædvanlig mister du besindelsen, så snart du bliver stillet overfor én, der ikke deler dit ideologiske syn på en problemstilling. Det er, skulle man endelig søge den vinkel, faktisk en anelse racistisk, da det i sin grundform er et udtryk for, at du ikke accepterer andre end dig og dine. Jeg har ellers gjort dig den tjeneste at give flere eksempler på, hvorfor jeg mener, at ingen står med klare svar på området, hvorfor emnet naturligvis af omgivet af en hel del subjektive tanker om det. Det er et udtryk for, at jeg er klar til diskutere emnet, hvor du kun er klar til at råbe og skrige i vanlig skinger tone. Igen, dig om det.
"Du flyver rundt i teorier og overfladiske påstande, der fuldstændig uden jordforbindelse , flyver ukontrolleret rundt"
- Kan godt være du er rød i hovedet i raseri over min bruger, men prøv dog lige at besind dig, menneske, så du kan få sat sætninger sammen, der giver mening. Og selvfølgelig er mine indlæg et udtryk for påstande, men bemærk dig, igen, det finurlige, at mine påstande - i modsætning til f.eks. dine - ikke er betinget af en eller anden bestemt sandhed. Jeg lader mig gerne "omvende", skulle jeg blive præsenteret for andet end skrigeri.
"Det er tydeligt at det blot handler om selviscenesættelse for dig, og om at du via dine såkaldte visdomsord, forsøger at få andre herinde til at tro du har fat i den lange ende"
- Jeg har da aldrig kaldt mine ord for visdomsord. Det har derimod du. Du har tidlige vist at du har temmelig svært ved at holde styr på, hvem der har sagt eller skrevet hvad... har du indlæringsvanskeligheder (for i så tilfælde, er du selvfølgelig undskyldt)?
Og ja, selvfølgelig er jeg da interesseret i at komme til enighed med andre... skulle det nu være noget dårligt?
"Enhver person der bevæger sig i situationerne vi omtaler, og som har fingeren på pulsen, ved at du er helt ude i hampen med dine indlæg"
- Hvilke situationer? I situationer hvor racistiske udsagn flyver om ørerne på én? Eller mistede du nu igen overblikket - ligesom de sidste 5-6 gange du har forvildet dig ind i en diskussion - og hentyder endnu engang til integrationsproblematikken? I så fald: Har tanken nogensinde strejfet dig, at igennem de sidste 30 år, har ingen af dem løst opgaven? Ingen af dem har et svar på, hvordan man kommer problemerne til livs. Selvfølgelig har du ikke det, for havde du, ville du, ligesom mig, overveje, om udfordringerne måske kunne trænge til at blive kigget på fra en anden vinkel.
"Ville bare ønske der var flere fagfolk fra miljøerne herinde, som kunne fortælle dig hvordan landet ligger, fremfor at folk bare er en flok medløbere, der nikker ja til alle dine indlæg, pga deres manglende viden om emnet"
- Igen, hvilke fagfolk? Her er da netop fagfolk i forhold til det emne, du selv postede tidligere på dagen, nemlig advokater og jurister, der kan bidrage med facts på området (straffeloven). Og dem lytter jeg da til. Hvorfor skulle jeg andet? De andre fagfolk du taler om, må igen være dem, der ikke er ret interessante for denne snak, men som du hænger din hat på, i erkendelsen af din egen utilstrækkelighed. Men DF, hent du bare dine venner... så tager jeg en snak med dem også.
"Gudskelov findes du kun i cyber"
- Ja, jeg er en bot præcis som Razz. Jeg findes ikke i virkeligheden. Det gør du desværre, og alt for mange som dig :-)