- Altså hvis forslaget skal ses i lyset af de mia. der skal findes - sådan har jeg i hvert fald læst det - så er det her-og-nu-ændringer der sigtes til.
Her er jeg bange for, at du ikke har læst den korrekt. Eller ikke har læst resumeet af Nykredit analysen. Det er sådan set ok, og jeg er da selv stærk tilhænger af en vis magelighed.
Nykredit har foretaget et forholdsvis grovt beregningseksempel, hvor en opregning til dansk beskæftigelsesgrad x gennemsnitlig dansk indkomst beregnes til 24 mia. kr. Det er lettere beregningsteknisk, for ingen mener det er realistisk, at alle indvandrere fra tredjelande opnår en sådan beskæftigelsesgrad. Og ingen forventer, at det bliver til en dansk gennemsnitsløn på godt 25.000 kr./måneden. Men det bliver da til en hurtig overskrift om, at det koster det danske samfund 24 mia. kr. om året.*
Det har DF så tilsyneladende koblet til den nuværende snak om milliarder. At løse den slags ved at straffe fravær fra danskundervisning med kollektiv træk i overførslerne er bare netop ikke nogen her-og-nu løsning. For det første er der et led eller to mellem danskundervisning og et garanteret arbejde. For det andet er målet en forøgelse af arbejdsstyrken. På den måde fungerer den grundlæggende på samme måde som oppositionens ekstra 12 minutter om dagen.
Men som alle er enige om, er det jo ikke forøgelse af arbejdsstyrken, der løser gældssproblematikken på den korte bane. Der er jo relativt mange arbejdsløse lige nu, så selv hvis alle indvandrere skrev ansøgninger fra morgen til aften ville det jo ikke rykke en millimeter i forhold til gælden her-og-nu.
Det er selvfølgelig noget, der skal på plads på den lange bane, men det er da bestemt også den vej, det går i forvejen. Jeg har virkelig svært ved at genkende behovet for noget akut.
*En alternativ beregning: Den øgede beskæftigelsesgrad fra 1997 til 2008 x godt 25.000 giver en gevinst på +/- 18 mia. kr./året.