@ King
Jeg kan give dig mange gode grunde til, at nedskæringer vil devaluere især humanistiske uddannelser meget. Men det hænger sammen med regeringens generelle tilgang til universiteterne.
Taxameterordningen har gjort, at faglige incitamenter er blevet erstattet af økonomiske, fordi de humanistiske uddannelser "tjener" meget lidt på at færdiguddanne en studerende. Man optager flere og lader flere bestå for at få økonomien til at hænge sammen. Samtidig sparer man på antallet af udbudte kurser, på undervisnings- og vejledningstimer, idet det jo handler om at reducere omkostningerne. Store hold med lidt undervisning og lidt tid til vejledning, er en selvforstærkende cocktail.
Det normale antal timer i et overbygningsfag på min overbygning er 24 timer på et semester. 2x24 timer er lig med 30 ECTS-point. 48 timers undervisning i løbet af fire mdr (det er ikke engang 3 timer om ugen) gør undervisning helt afsindig overfladisk og uinspirerende og skaber ikke en særlig stor tilknytning til uddannelsesstedet. Det er så, hvad det er.
Men hvor skal der spares yderligere? Administrationen, tvivler jeg på, kan absorbere alle besparelserne. Med andre ord må det gå ud over forskningen og undervisningen. Hvis så man - forståeligt nok - mener, at visse uddannelser er vigtigere end andre og derfor vælger at forskåne dem i et eller anden omfang, så betyder det, at de humanistiske uddannelser skal håndtere en endnu større del af besparelserne. Og de humanistiske uddannelser får ikke de samme tilskud som mere ehvervsvenlige uddannelser til den daglige drift.
Man siger, at en universitetsuddannelse er som et fuldtidsjob. Det ved alle er løgn i forbindelse med humaniora - selv de kommende arbejdsgivere. Med andre ord bliver uddannelsen i sig selv mindre og mindre værd i takt med, at det bliver lettere at bestå. Derfor må de studerende så skabe sig et CV. Det kan man mene er positivit, fordi de studerende så får sig noget praktisk erfaring, inden de er færdiguddannede (muligheden for praktikforløb er dog tilstede som en del af uddannelsen). Bagsiden er dog, at karaktererne på karaktetbladet i så fald får mindre betydning - og der, hvor de stadig har en betydning, der sparer man på livet løs, så det er nok ikke den mest trygge arbejdsplads.
Det kan altså ikke betale sig for en studerende at være en god studerende. En bekendt afleverede for noget tid siden sin ph.d., og han er pt. arbejdsløs. Han skulle nok have prioritetet skolen mindre.
For mig at se, så bør taxameterordningen ophæves. Regeringen har alligevel gang i alle mulige og umulige prissætninger af en humanistisk studerende, så de kunne jo bare afsætte en pose penge, som de mener, svarer til, hvad humaniora er værd, og så kunne humaniora selv strikke en uddannelse sammen, som ikke er afhængig af hvor mange, der bliver optaget. Hvis der skal spares, så må der spares, hvilket så forhåbentlig også betyder færre optagne ansøgere for derved at sikre kvaliteten af den enkeltes uddannelse.
Det var så min omgang klynk.
"The problem with my life is that I've said too much shit in the past and no-one forgets it"