Snak

Mere indhold efter annoncen
Pianisterne fyrer endnu en gang ét af deres sædvanlige - og fuldstændigt fjollede sommerkrav af.

http://www.berlingske.dk…skommission

Desværre frygter jeg, at de denne gang har mere substans i at få gennemført det idiotiske projekt. De har jo bebudet, at de stort set vil kortslutte regeringens arbejde, hvis de ikke får gennemført deres krav som tak fordi de hjalp krisepakken igennem.

I øvrigt irriterer det mig grænseløst, at pianisterne kun vil se på udgifter. Mig bekendt er der altså et par stykker, der hedder Ali, der har arbejde og som også bidrager til samfundet ved at betale skat. Men sådan ville det jo ikke være, hvis det stod til den lille hjemmehjælper fra Gentofte.

Når pianisterne nu så gerne vil have beregnet hvad det koster at have Ali og hans venner i landet, så vil jeg da samtidig have en beregning på, hvad det koster at have Dansk Folkeparti-vælgere. For de belaster jo det danske samfund voldsomt ved at være dårligere uddannet, bo i yderområder, drikker bajere og ryger grønne Cecil...


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
I øvrigt irriterer det mig grænseløst, at pianisterne kun vil se på udgifter.


Hvorfor? Det er da interessant at finde ud af, hvad indvandrene koster det danske samfund.
Måske modbeviser tallene DF´s forventninger.
Ville fx. være interessant at se, hvor meget indvandrene koster fængselsvæsnet.

Selvfølgelig skal indtægterne også medtages, hvis ellers de er opgivet nogen steder...
Brøndby IF-Frankfurt: 5-0 Karlsruhe-Brøndby IF: 0-5 Brøndby IF-fck: 5-0 agf-Brøndby IF: 0-7
Hvad er egentligt også formålet med undersøgelsen? At stigmatisere en gruppe, der i forvejen er marginaliseret?

Samtidigt kan man også overveje, om man skulle nedsætte en kommission i forhold til andre grupper af den danske befolkning.

Hvad mon de ældre koster os? Hvad med børnene? Gad egentligt også godt vide, hvad de handicappede koster.....

Kom lad os få nogle tal på banen, så vi kan pege fingre, stigmatiserer og frem for alt, smide dem ud af samfundet som vi ikke gider have her.

Jeg koster kassen. DF og Danmark har slet ikke råd til en som mig. Heldigvis kan jeg godt finde ud af at spise rugbrød med kødpølse og drikke bajere.
\"zzzZZzzZzz...\"
Hvad er egentligt også formålet med undersøgelsen? At stigmatisere en gruppe, der i forvejen er marginaliseret?


Så du går ud fra, at det er en stor underskudsforretning? Hvem stigmatiserer her?

Et formål kunne fx. være, at Danmark skal tage kvote-flygtninge fra lande, som belaster mindst muligt.

Jeg er med på, at indtægterne skal tages med.
Brøndby IF-Frankfurt: 5-0 Karlsruhe-Brøndby IF: 0-5 Brøndby IF-fck: 5-0 agf-Brøndby IF: 0-7
Mere indhold efter annoncen
Annonce
nej, det giver ikke meget mening.

man ved jo allerede godt, at indvandrere er overrepræsenterede blandt de marginaliserede grupper i vores samfund, så resultatet vil selvfølgelig blive, at de er en større økonomisk belastning en den gennemsnitlige dansker. Den samme undersøgelse kan også laves for Lolland, men hvad kan det bruges til. vi ved jo allerede godt, at der er behov for at arbejde med integration og udkants-danmark.
Undersøgelsens formål må være at pege fingre af indvandrene og sige at de er dovne og dummere end os andre.

Et lidt underligt signal at sende til alle de indvandre der bidrager positivt til det danske samfund.
Når vi er færdige med invandrerne, foreslår jeg at vi undersøger hvor meget handicappede, alkoholikere, narkomaner, unge enlige mødre og psykisk syge mennesker koster det danske samfund. Disse grupper koster uden tvivl mere i drift end deres tilstedeværelse i DK berettiger.
\"zzzZZzzZzz...\"
En undersøgelse er for dyr, nak dem.

Jeg foreslår at de selv sættes til jobbet, provisorisk program; de handicappede vs. unge enlige mødre - vinderne tager imod de psykisk syge, osv. Gruppespil kan også overvejes. I hvert fald kan idéen med garanti sælges til tv2, og på den måde sms´er vi bare vores præferencer. Det skal være demokratisk forstås.
Smart nok af DF. På den måde får de et tal, som de kan slynge ud i valgkampen og som alle - uanset promille - vil være i stand til at forstå. Egentlig er det vel tilbage til rødderne, for jeg mener, at man lavede et sådan tal tilbage i slutningen af halvfemserne, dengang gav det en solid fremgang til DF, fordi berøringsangsten var til at tage og føle på.

At selve kommissionen så er noget intetsigende bavl, er så en ganske anden snak. For hvad skulle vi dog bruge den til?
Mvh.
Jeg noterer mig i øvrigt, at SU´en tilsyneladende er så urimelig lav i 2010, så det har resulteret i rekordstor søgning på de videregående uddannelser. Det var alt.
Annonce