Snak

Mere indhold efter annoncen
For Pia K. og i debatten generelt er muslim dog blevet synonym med folk fra Tyrkiet og den arabiske verden.

Hånden på hjertet. Burde disse mennesker ikke allerede vide, at den præmis er forkert? De får det jo også regelmæssigt at se i deres hverdag og det må de da kunne forholde sig til. Ligesom der også er eksempler i den offentlige debat.

Endnu vigtigere. Kan vi overhovedet nå disse folk, når man ser på, hvilken informationsstrøm og mange eksempler de i dagligt(unægteligt)møder.
Cabra, jeg vil egentlig ikke bestride hvad du skriver, men det man savner fra de grupperinger du nævner er, at de vitterligt mener, at det bør være ok at tegne profeten alt det man lyster. Der var jo mange i "Demokratiske Muslimer", der egentlig ikke mente det var så ok, når det kom til stykket.

Derfor er jeg helt på linje med Bosse. Man savner i den grad folk, der er muslimer - uden nødvendigvis primært at identificere sig som sådan. Et eller andet sted kan jeg derfor også godt lide Pia Kjærsgaard pip - sagt således, at hvis du ellers indfinder dig med dette lands fundamentale normer, så gælder vores "islam-kritik" ikke dig. Det synes jeg er et glimrende udsagn, skønt jeg ikke er helt enig (mere idealogisk end praktisk).
Mvh.
Der var jo mange i "Demokratiske Muslimer", der egentlig ikke mente det var så ok, når det kommer til stykket.

Jeg bliver nødt til at efterspørge lidt dokumentation? Jeg går ud fra, at de har sagt at de hylder retten til at tegne tegninger, men ikke bryder sig om dem personligt. Ville det ikke være en fair holdning? Jeg har samme holdning. Udover at jeg synes at det er et vilkår i et liberalt demokrati at folk kan føle sig såret, fornærmet osv.

Khadar sagde på news at demokrati og ytringsfrihed går forud for religion. Er det ikke det de demokratiske muslimer mener?
Jeg bliver nødt til at efterspørge lidt dokumentation?


Der var en TV-dokumentar på TV2 (DR?) om Khader og en kvinde (enlig mor), der var med i Demokratiske Muslimer. Nu kan jeg desværre ikke lige huske hvad den hedder, men den var sendt på dansk TV i et par omgange (du skal nok få navnet engang i det nye år).

Nuvel. Denne dokumentar viste desværre, at nok ville den her kvinde - som man i alle henseender kun kan have sympati for (hun blev chikaneret, fordi hun gik med i foreningen) - gerne være med i foreningen. Men når det kom til stykket, så havde hun desværre ikke forstået hvad det egentlig drejede sig om. Således kunne hun godt fordømme ekstremisterne - men omvendt ikke erkende, at det faktisk var ok at tegne profeten (uanfægtet det provokerende deri).

Jeg går ud fra, at de har sagt at de hylder retten til at tegne tegninger, men ikke bryder sig om dem personligt. Ville det ikke være en fair holdning?


Jo! Det mener jeg også selv. Men det er ikke, hvad der var tale om (i det eksempel jeg nævner). Jeg synes desværre der er forbavsende få muslimer, der er offentlige med den opfattelse.


Jeg har samme holdning. Udover at jeg synes at det er et vilkår i et liberalt demokrati at folk kan føle sig såret, fornærmet osv.


Hehe, jeg er enig! Skal vi lave et politisk parti?

Khadar sagde på news at demokrati og ytringsfrihed går forud for religion. Er det ikke det de demokratiske muslimer mener?


Findes den forening stadigvæk i et omfang, så de er værd at omtale? Ærlig talt, virkede det altså mere som et Khader-stunt. Vi har ikke hørt mange debatindspark siden han gik...
Mvh.
(du skal nok få navnet engang i det nye år).

Det vil jeg meget gerne.

Nuvel. Denne dokumentar viste desværre, at nok ville den her kvinde - som man i alle henseender kun kan have sympati for (hun blev chikaneret, fordi hun gik med i foreningen) -

Det kunne man let forestille sig inden. En del muslimer har det svært med at acceptere andres frihed til at gøre, hvad der passer dem.

Jeg må dog sige, at du skal bringe mere på bordet i denne sammenhæng end blot en måske lidt forvirret kvinde, som måske ikke var så god til at formulere sig, hvad ved jeg.

Jeg synes desværre der er forbavsende få muslimer, der er offentlige med den opfattelse.

Enig. I hvert fald bramfrit kommer med den holdning, uden et stort MEN. Generelt tror jeg at et problem i integrationen herhjemme går på at folk er for følsomme. Når det er sagt, så var danske muslimers opførelse under mohammedkrisen eksemplarisk. Med undtagelsen af nogle skøre imamer.

Hehe, jeg er enig! Skal vi lave et politisk parti?

Haha. Hvis du bare(efterhånden)kan se, at jeg faktisk udviser et ret stort demkratisk sindelag og ikke bare er en halal-hippie, så er jeg tilfreds.

Og ja, de har været forbavsende stille. Man skulle tro at de var opløst, ellers så var det bare en midlertidig ting, selvom det virker dumt på mig.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det vil jeg meget gerne.


Yes! Du må tilgive mig. Min promille er mere end jeg kan køre med lige pt. :) Men i det nye år.

Jeg må dog sige, at du skal bringe mere på bordet i denne sammenhæng end blot en måske lidt forvirret kvinde, som måske ikke var så god til at formulere sig, hvad ved jeg.


Tja, måske har du ret. Dog syntes det for mig som om, at der snarere var en tvivl om, hvorvidt de skulle være demokratiske muslimer eller om de skulle være muslimske demokrater (altså, at religionen var foran demokrati). Det kan være jeg tager fejl, men jeg må bare erkende, at den tvivlsomme opbakning som har været til foreningen er en anelse skræmmende i den henseende.

Generelt tror jeg at et problem i integrationen herhjemme går på at folk er for følsomme. Når det er sagt, så var danske muslimers opførelse under mohammedkrisen eksemplarisk.


Jeg var til et borgermøde i Thisted i forbindelse med Muhammedkrisen. Et møde om selve krisen, hvor der blev debatteret for eller imod tegningerne netop som det begyndte at rase i februar 2006. Der var kun danskere med i debatten; VKO-S for retten til at trykke tegningerne, og R-SF-Enh. imod trykningen.

På et tidspunkt. En muslim fra det bosniske miljø rejste sig op og ville deltage i debatten. Han sagde ordret på gebrokkent dansk, og det kan jeg huske, fordi jeg aldrig vil glemme det:

"I Danmark har vi demokrati og ytringsfrihed. Hvis du ikke kan lide det, så tag hjem. Danmark er lig med frihed, med ytringsfrihed og med retten til at være markant anderledes. Det er det smukke. Hvis du bliver aggresiv over at se profeten Muhammed tegnet, så er det fordi du ikke har fattet det land du bor i. Enten. Tag hjem - eller prøv at forstå det land du lever i."

Der synes jeg jo han ramte hovedet på sømmet. Han er af samme grund den mest populære indvandrer i Thisted og omegn.


Haha. Hvis du bare(efterhånden)kan se, at jeg faktisk udviser et ret stort demkratisk sindelag og ikke bare er en halal-hippie, så er jeg tilfreds.


Jeg tror din pause har gjort dig godt, eller også satte vi den foregående debat lidt på spidsen. Nu her hvor det gamle år går på hæld, så vil jeg da godt beklage, hvis det har været tilfældet :) Det hele var heldigvis kun for sjov!

Og ja, de har været forbavsende stille. Man skulle tro at de var opløst, ellers så var det bare en midlertidig ting, selvom det virker dumt på mig.


Det virker mest på mig som Khader-selviscenesættelse. Jeg er desværre bange for, at der ikke er fundament for at lave et decideret muslimsk netværk for "milde muslimer", som kan have nogen toneangivende stemme i debatten. Det ville dog også i sin essens være lidt ulogisk, hvis dette kunne lade sig gøre!

Jeg vil dog bifalde forsøget, hvis man prøver påny!
Mvh.
Han er vel den eneste indvandrer i Thisted og omegn:)

Jeg synes du skal hælde noget mere på dig Kusk. Og rigtig godt nytår.
Han er vel den eneste indvandrer i Thisted og omegn:)


Nej er du gal! Der er en stor koncentration af bosniere og somaliere i Thisted, dog uden det giver store problemer :)

Jeg synes du skal hælde noget mere på dig Kusk. Og rigtig godt nytår.


Lige over du! Tak for et godt år! Jeg drikker mig ned nu!
Mvh.
Islam gør det igen. Lækkert med et lille mord på en mand, der mente, at en sølle blasfemiparagraf skulle sløjfes.
Og reaktionen fra de moderate imamer er fantastisk: Det er forbudt at begræde mordet.

http://mchangama.blogs.b…res-pa-oic/
Ikke overraskende. Pakistan er fyldt med mørke kræfter som denne. Man må da håbe at alle de penge Vesten sender til vores venner her, ikke har eller ikke ryger i de forkerte hænder.
Annonce