Redigerettirs 5. feb 2013
Det konstruerede og unaturlige er det med barnet, som en naturlig del af de diskuterede familieformer...
Som du/I måske bemærkede, anfægtede jeg ikke bøsser og lesbiskes ret til ægteskab og den "familieform", der måtte ligge i det. Faktisk tværtimod, hvis det tæller med?
Og hvorfor egentlig ikke lave film om andre, "alternative" familieformer, der har endnu større udbredellse? - Jeg kom med et par forslag tidligere.
On topic:
Denne debat startede med uenighed om, hvorvidt der kunne være tale om indoktrinering, når "sex & samfund" mener, det er nødvendigt at:
"..skabe mere overensstemmelse mellem børnenes tanker og virkeligheden."
Og jeg anførte, sådan i al stilfærdighed - og selvom det var en DF´er der ytrede kritikken - at ovenstående citat, der bruges som argument for filmen, efter min opfattelse, gør det helt relevant, at tale om indoktrinering.
Egentlig overraskende, at en ellers umiddelbart velbegavet fyr som dig, kan have så svært ved at lægge afsmagen for et bestemt parti lidt til side, og så forholde sig nøgternt til de argumenter, der anvendes.
På det punkt kunne det virke som om du har en lidt umoden demokratiforståelse. Derfor kunne du måske have glæde af at øve dig lidt i anvendt tolerance, som supplement til den teoretiske, som jeg formoder er til stede i rigt mål?
Og du ved - "splinten i den andens øje o.s.v." (Kan Goggles ved behov.)
Dette er naturligvis skrevet i al venskabelighed - så held & lykke.