Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg er forholdsvist godt inde i historien og konflikten.

Den er nuanceret ja, men retorikken i denne tråd er generelt meget simpel. Forstår ikke helt hvorfor du føler dig nødsaget til at blive perfid i dine indlæg?
moderator
Perfid? Det er da ikke mig der skriver at Israel har interesse i at dræbe civile.
Dette er en signatur.
Den gav jeg dig så også i mit efterfølgende indlæg.
En ikke ubetydelig del af israelerne ønsker en selvstændig jødisk stat, hvorfor at det kan være svært at se selv for en udefra kommende, hvordan de kan forestille sig at et Palæstinensisk kan indgå i denne. Oprigtig talt tror jeg på at de mest rabiate på den israelske højrefløj meget gerne så alle ikke jødiske-beboere i landet væk uanset hvordan og hvorledes dette skal finde sted. Det er det som er det bekymrende.
moderator
Hvor meget er væksten af ikke jøder i Israel steget siden 1948, Stankovic? Der findes idiotiske højrefløjseskstremister alle steder. Det er ikke retvisende at bruge dem som fortaler for et helt lands holdninger. Hamas ønsker ikke at Israel eksister. Er det bekymrende?

Hvad er en ikke ubetydelig del i øvrigt? Og er det af hele befolkningen?
Dette er en signatur.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
1750 døde nu.
For mig er det ret tydeligt at man i Israel bruger den taktik, som man også har brugt ved tidligere operationer, hvor man ødelægger al infrastruktur for at holde Palestinenserne på et minimum. Jeg forstår egentligt ikke rigtigt den der legimitisering af at bombe civile huse med den grund at de får en advarsel inden. Gaza er et af de mest befolkningstætte områder på jorden. Når man så "advarer" et lokalt område om at, nu bliver de bombet, så ved jeg ikke rigtigt hvad man forventer? Er det meningen at Palæstinenserne skal flytte ud på gaden, eller i overbefolkede nødhjælpslejre?
Og ikke smid, Hamas affyrer raketter fra civilt område, for det kan man vel i sagens natur ikke undgå i gaza?
Var det ikke en FN skole der blev bombet den anden dag? Israel udtalte vist at Hamas havde skudt raketter af i nærheden.

Alligevel meget heldigt de lige tog sig tid, så de kunne rammer rigtigt og få flest folk med sig på en FN skole.

Zadok the Priest, and Nathan the Prophet anointed Solomon King.
Kan det godt have været. Ifølge FN er skoler blevet ramt 6 gange (pr 30. Juli), 2 af disse med dødsfald som følge. Ved ikke om den seneste skole er med i den statistik.
Hvorfor er det lige præcis hele Danmark pludselig er blevet selvbestaltede Gaza-konflikt eksperter? Det virker sgu ærlig talt mere som en politisk debat, hvor venstrefløjen holder med Palæstina, mens højrefløjen holder med Israel.

Jeg kunne dog tænke mig at høre hvorfor de pro-palæstinensiske debattører (det værende på bold.dk eller bare generelt i medierne) går så ufattelig meget op i lige præcis den her konflikt fremfor de tabsmæssige langt værre situationer i nabolandende Syrien og Irak, hvor titusindvis af kvinder og børn slagtes? Er det det storpolitiske spil, der er spændende?

Det virker ærlig talt mere som en aversion mod Israel, og ikke baseret på katastrofens begrænsede omfang, situationerne i nabolandene taget i betragtning. Men alligevel skal vi have demonstrationer, ballade til pro-israel demo´er, kendiser der skriver manifester, de sædvanlige Politiken-debattører der forarges og Facebook-Danmark der går amok. Jeg forstår det ærlig talt ikke.
moderator
word!

Det er også nævnt tidligere i tråden, hvor Søren Villemoes fremførte samme teori i Deadline.
Dette er en signatur.
Annonce