Snak

Mere indhold efter annoncen
Så kære indvandrere og efterkommere i Danmark: I må efter min mening gøre op med jer selv, om I kun er i Danmark, fordi det er bekvemt. Eller om I også vil regne jer selv til det danske folk, som Grundtvig skrev.


Ole Birk Olesen også, med en semi-svada på facebook.

LA virker som et temmelig skizofrent parti med Mette Bock, Simon Emil m.fl. på den ene side og OBO og Merete Riisager på den anden.

De får næppe lov til bare at sige "lavere skat" i valgkampen, så gad vide om der går Ny Alliance i den.
Så hvordan forholder folk sig til hans pointe om at det er hovedrystende, at indvandrere af tyrkisk afstamning, råber buh-råb under den danske nationalsang?

Gad vide hvordan amerikanere ville reagere, hvis 3. generations indvandrere fra fx Mexico råbte buuh under en kamp mellem USA og Mexico?

Specielt at være født og opvokset i et land, hvor man hver dag kan gå på arbejde, i skole, benytte sig af hospitaler og lignende, og så råbe buuh, når landet mand bor i, spiller mod et land, man aldrig har boet i, men som man åbenbart holder så meget med, at landet man er født og opvokset i, lige skal møde ens ringeagt ved at råbe buuh under nationalsangen.
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Gad vide hvordan amerikanere ville reagere, hvis 3. generations indvandrere fra fx Mexico råbte buuh under en kamp mellem USA og Mexico?


Det sker formentlig hver eneste gang.

Trods holdsammensætningen, som oftest er "diverse", så har landsholdssupporten vistnok et temmelig "hvidt" ry i USA.

Men USA er selvfølgelig ikke Danmark.
Søren E har så aldrig været til fodbold og hørt hvad hans elskede hvide danskere råber, når kampen først er fløjtet igang.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Gad vide hvordan amerikanere ville reagere, hvis 3. generations indvandrere fra fx Mexico råbte buuh under en kamp mellem USA og Mexico?


FOX News ville nok lave et indslag eller ti alt efter hvor meget agurketid det er.

Men udover det så ville den almene amerikaner nok reagere langt mindre voldsomt end her i landet. I USA er der enormt stor fokus på din personlige frihed til at gøre hvad du vil. Hvis europæiske fans (som eksempel) derimod buh´ede under en kamp, så ville det tages langt mere personligt.

Jeg finder det noget underligt noget at hidse sig op over, med tanke på hvad der er at fokusere på af problemer både herhjemme og ude i verden.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, der er jo krig i Congo.
Var der overhovedet nogle troværdige vidner på at tyrkere skulle have buh´et under den danske nationalsang? Udover Søren Espersen..
ᕦ(ò_ó*)ᕤ Chelsea F.C
Han har selv fundet på det. Han hader jo ALLE muslimer. ...
Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Nu var det i denne tråd, det foregik senest...Men folk har vel set, at Israel er i gang med at lave flere bosættelser? Det er imod international lov, men de får alligevel lov.

Og dette mens man ligger i fredsforhandlinger. Det er skammeligt.
http://www.theguardian.c…s-west-bank
Black and White Army! "The Entertainers" er tilbage.
Det er vel bare sådan den politisk del af Israel er.
Zadok the Priest, and Nathan the Prophet anointed Solomon King.
Annonce