Snak

Mere indhold efter annoncen
En nordmand kan bare melde statsborgerskab, mig bekendt.

Og ja, målet er at kunne varetage et erhvervsarbejde og/eller deltage i kompetencegivende og faglig efteruddannelse. Flere af dem har tydeligvis vist, at de er i stand til det første. Ordet "introduceret" et ret væsentlig Pibe, da det normalt ikke er dybere kendskab til et område, men en overordnet forståelse af elementer og forhold. Det diskriminerende er jo en risiko, hvis man specifikt vælger små nichespørgsmål som folk skal fylde et antal minutter med, især når det så oplagt fremstår som en snubletråd, mere end en belysning af evner.


Ja, men en masse vil ikke have vist det, som den gruppe kvinder hun også nævner. Sådan er det jo, når man anvender generelle kriterier. Jeg forholder mig til hendes overordnede beskrivelse af kravene, hvor hun lægger vægt på uddannelsesniveau og kulturaffinitet, hvilket netop er de afgørende mål for integrationsegnethed. Noget andet er så, om I synes, man sætter barren for højt.


hvilket netop er de afgørende mål for integrationsegnethed

Det er vist lidt mere end en almindelig tilsnigelse.

Uddannelsesniveau er naturligvis korreleret med erhvervsfrekvens, også for indvandrere, men her har flere igen opnået målet med kurset, men dumper prøven. Så har du skudt over mål.

Og igen, man kan fint have høj sværhedsgrad uden disse snubletråde, hvor spørgsmålene ikke er relevante for egnetheden.
Jeg er ikke engang sikker på, danskkundskaber er en forudsætning for at få et taxajob.

Og så kan jeg forstå, I gerne vil nå frem til resultater, der så at sige er kontrolleret for kulturforskelle (det handicap en gennemsnitlig gambianer vil have ift en gennemsnitlig nordmand), men det skriger lidt til himlen, når prøven er adgangsgivende til et nationalt fællesskab.
Kan de ikke bare spise en skovsnegl, hvis du mener det handler om en særlig klub og ikke faktiske kompetencer?
Mon ikke kultur også korrelerer med erhvervsfrekvens, hvis det er erhvervsfrekvens det skal handle om. Eller for den sags skyld med produktivitet.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Pibe

Dansk 3 er et af flere elementer, når det gælder statsborgerskab. Jeg er klar over at du er vild med kultur og danskhed, men det er revnende ligegyldig.

Igen, læringsmål:

Prøve i Dansk 3 (skriftligtog mundtligt B2) er en sprogfærdighedsprøve, der skal
vise, om en prøvedeltager har opnået en almen dansksproglig kvalificering og er
introduceret til kultur-og samfundsforhold i Danmark med henblik på at kunne
varetage erhvervsarbejde og kunne fungere aktivt som samfundsborger samt at kunne
deltage i kompetencegivende uddannelse og faglig efteruddannelse.


Der står ikke noget om integration, fællesskab og andet nonsens. Du skal udvise nogle kompetencer, som du så får papir på, som med de fleste andre prøver.
Det gør der da, bare med andre ord, "kultur- og samfundsforhold","erhvervsarbejde", "aktivt som samfundsborger", "uddannelse". Prøven forudsætter så, at man kan nå et vist abstraktionsniveau, som hun synes ligger for højt.

Hun taler i øvrigt selv om "fuldgyldige medlemmer af samfundet" altså en klub.

Nej, ikke fordi det udelukker bydelsmødre, men fordi det er uden relevans.

Hun taler i øvrigt selv om "fuldgyldige medlemmer af samfundet" altså en klub

Nej.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.

Intet er for småt:

https://ekstrabladet.dk/sport/haandbold/dfer-raser-tyskerne-tyvstjaeler-vores-sport/6908431

psst Alex Ahrendtsen: Selvom årstal og sted står hen i det uvisse, så var det vist også nogle vikinger, der opfandt fodbold, da de fornøjede dem med at sparke til et afhugget hoved efter en erobring (såkaldt kulturberigelse) af fjerne kyster
Nu har det jo aldrig været en forudsætning for bold.dks debat, at man ved hvad man taler om... > https://twitter.com/crackbaby1312/status/983805501262716929?s=21
Annonce