Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg kan ikke se hvordan det nødvendigvis er modstridende at identificere sig som socialdemokrat, men være utilfreds med den førte politik der køres på borgen. Der er også folk der identificerer sig mest med V, eller Konservative, men stadig synes de er helt på månen i visse tilfælde.

Jeg synes derudover ikke det tæller som argument at man bare forsøger at få indflydelse. Jeg synes ikke det bør være et mål i sig selv at være med i reformer hvis ikke man kan stå inde for dem. Der er selvfølgelig altid detaljer man kan være uenige i, men hvis man grundlæggende er imod forandringen, så lad være med at stem for den.

Det er iøvrigt muligt folk er ret ligeglade med om jeg er medlem, eller ej. Men nu er det jo heller ikke fordi jeg regner med at skulle lave den store revolution.
Jeg har iøvrigt ikke planer om at skabe en politisk karriere. Jeg meldte mig udelukkende ind for at få et bedre indblik i hvordan politik kan skabes, og for at udvide min horisont. Jeg tror ikke jeg fungerer så godt til valgkampe, eller på de sociale medier hvilket jo er rimelig relevant at kunne idag.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
Anker var vel også den sidste rigtige socialdemokrat. De rigtIge socialdemokrater stemmer i dag SF eller DF.
Rigtige SF´ere stemmer VS.
^ Eller EL ;)
@Jonas og Hej!

Det virker til stadighed aparte, at indmelde sig i et parti og klage over at man ikke fører politik som for 50-60 år siden. Fagbevægelsen og Co. har sejret sig selv ihjel, og den arbejderklasse man succesfuldt kæmpede for, er i dag middelklassen. Socialdemokratiet er ikke længere et socialistisk parti, men befinder sig på midten. De og Venstre lefler for hver sin ende af middelklassen. Hvis man vil have røde barylere der kæmper for proletariatet, må man ud til SF og EL, selvom de er moderate og tilslutningen også viser den vigende berettigelse. Akkurat som Socialdemokratiet favner bredt centralt, må de andre genopfinde sig selv som miljøorienterede, kulturelt rummelige osv.


Jeg synes derudover ikke det tæller som argument at man bare forsøger at få indflydelse. Jeg synes ikke det bør være et mål i sig selv at være med i reformer hvis ikke man kan stå inde for dem. Der er selvfølgelig altid detaljer man kan være uenige i, men hvis man grundlæggende er imod forandringen, så lad være med at stem for den.


Det er ufatteligt bøvet, Jonas. Tror du ikke Sass og Socialdemokratiet er tilfredse med samarbejdet over midten, når de faktisk går i medierne og siger så? Kan det videre tænkes, at omstændighederne nogle gange tilsiger, at man må vælge ubehagelige løsninger, fordi man ved det er det rigtige?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg kan kun opfordre flere folk til at gøre som Jonas.

Jeg planlægger at melde mig ind i K.

Rævselsretten over for tyende skal tilbage, stemmeretten skal begrænses til formuende mænd over 30.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Rogo: Med den øgede gennemsnitalder kan du godt sætte grænsen op til 40. I dag er folk jo heller ikke rigtig voksne ril de er et godt stykke op i 30´erne.
Socialdemokraterne er, og har altid været, andet end bare arbejdervilkår og klassekamp. Jeg er klar over at de "rigtige arbejdere" ikke stemmer S idag, de stemmer vel V, eller DF. Men nu er jeg jo heller ikke arbejder, og det er heller ikke der min motivation ligger.

Socialdemokratiet handler altså også om fremskridt, og udvikling, samt lige muligheder for alle*. Jeg synes det er helt fint man arbejder henover midten, men DF og Venstre er bare sjovt nok ligmed stilstand. Der kommer ikke noget godt ud af at samarbejde med partier der aktivt går efter at kæmpe imod ens egne kerneværdier. Lige pt har Venstre jo ret travlt med at få aflyst togfonden, ligesom de har gang i en fuldstændig sindsyg finansiering af de nye kampfly. Det er endda selvom vi på togfronten er et U-land.

Tror du ikke Sass og Socialdemokratiet er tilfredse med samarbejdet over midten, når de faktisk går i medierne og siger så?


Det er de sikkert. Men det er jo heller ikke nødvendigvis en kvalitet i sig selv. Jeg er overbevist om at Corydon og fede Claus også er svært tilfredse med Dong salget, men det kan man bare heller ikke bruge til så meget.

Rogo: Jamen det synes jeg da du skal gøre.

EDIT:
* Floskler, i know. Men det betyder altså bare at man tør at investere i staten, fremfor bare at skære ned og effektivisere alle steder man kan komme til det.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
GF4Life.

Det kommer med genetableringen af Landstinget.
Someday, someday, someday, someday, someday, someday Leeds United
Socialdemokratiet handler altså også om fremskridt, og udvikling, samt lige muligheder for alle*.


Derfor skal liste A også have ros for sin regeringstid under HTS.

Det var ikke det de blev valgt ind på, men det var sgu den rigtige politik. Den politik som i det lange løb gør Danmark til det bedst mulige samfund og ikke det som sikrer et godt valgresultat.

I den forbindelse skal man ikke glemme at give Anders Fogh nogle hug - Det var spildte år for fremtiden.

Hvis man vil have det ligesom i "gamle" dage, så skal man stemme på liste Ø, så skatteprocenten kan ryge op - Jeg kan ikke rigtigt se, hvordan der ellers skal blive råd til alt det staten skal gøre.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Annonce