Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg deler ikke den foragt, er perspektivet at alt "kultur" er bevaringsværdig og skal støttes. Jeg foragter dog ofte grundlaget og ræsonnementerne som ligger bag nævnte nedskæringer.

Jeg har desuden boet i Bergen, så alt der minder om buekorps giver mig lidt stress.
Politisk set er det jo blevet til noget, der skal reddes. Selvom der vist på et tidspunkt var "nedrivningspræmier"? Og det er i dén optik at jeg bare påpeger at f.eks. at lukke lokale folkeskoler, i hvert fald ikke er med til at få folk til at flytte ud i de mindre lokalsamfund.

Jeg må erkende, at jeg ikke giver meget for det med skolelukninger. Jeg ser masser af problemer med urbanisering, men skolelukninger er virkelig ikke et af dem. Det er fint, at man ikke gider bo inde midt i København, Aarhus, Odense osv, men hvis du er så meget naturmenneske, at du ikke kan overskue en by med 2000 indbyggere, så må du nok også bare leve med, at dit barn skal cykle nogle kilometer eller tage en bus i skole. Og per familie har jeg set, hvordan en mindre landsbyfriskole fungerer. Det er da meget hyggeligt, men fagligt er det ikke rigtigt en holdbar løsning med klassetrin der rummer 2-3 årgange.
Det er til gengæld surt for de, som bliver fanget i de helt små lokalsamfund, fordi deres hus ikke kan sælges.

Når jeg besøger min familie i Haderslev omegn, kan jeg godt forstå den apatiske frustration. Det er jo ikke kun de små landsbyer, men selve midtbyen minder mig lidt om en fisk fanget på landjorden. Mht. butiksdød, er der efterhånden kun de obligatoriske tøjbutikker, frisører og pizzeriaer tilbage.

Der er mange årsager, folk (som jeg selv) flytter til de større byer for at uddanne sig - og langt fra alle vender hjem, internethandel lukker butikker, osv. osv.. Det er selvforstærkende og måske bare en naturlig slags progression (som clausp er inde på).

Delvist er der noget særpræget dansk indekultur, der skaber de døde byer, og delvist er der en mere generel kultur, hvor folk ikke gider betale de ekstra 5-10% for at handle hos lokale købmand.
Angående det første, så er danskerne i særklasse nogle af de mest indadvendte mennesker i (den vestlige) verden. Vi kan enormt godt lide at sidde hjemme i stuen og "hygge" med et tæppe og vores nærmeste i stedet for at gå ud og få en øl eller tage ud og spise. Og når vi så kommer hjem fra mallorca, fortæller vi vores venner om hvor dejligt det var med et stort udvalg af forskellige billige restauranter. Koblingen mellem at det kun kan lade sig gøre, fordi mennesker støtter op om restauranterne og prioriterer det i deres budgetter, bliver dog aldrig rigtig lavet, og bølgerne skal gå rigtigt højt, før det bliver til mere end en enkelt aften med udespisning i løbet af en måned herhjemme i DK.

Der er nogle strukturelle ting omkring arbejdspladser rundt om i landet osv, der forhindrer folk, der egentlig gerne vil bo et andet sted end København K, og det kan man arbejde med. Men at folk ikke gider støtte op om deres lokale erhvervsliv og dermed udsulter det, kan aldrig blive et statsligt problem.
Det er spøjst hvordan mange kommuner ikke kan se at man pisser i bukserne for at holde varmen når man lukker byskolerne. Så snart man lukker den lokale skole, har man på den længere bane dødsdømt byen. Tilflytningen af børnefamilier stopper og efter en halv til en hel generation er byen død. Jeg er med på at lukningerne en del steder har været nødvendige, men man har godt nok været hurtig på aftrækkeren i mange kommuner.

På den ene side kæmper alle kommunerne uden for hovedstaden for at lokke børnefamilier til, samtidig gør de halvdelen af deres kommune ubeboelig for disse familier, det giver ikke meget mening.
@Bosse

Jeg deler ikke den foragt, er perspektivet at alt "kultur" er bevaringsværdig og skal støttes

Næ, det er jeg enig i. Jeg synes bare at der er længere imellem de musikalske udendørsbænke end der på et tidspunkt blev givet udtryk for, når strammerne rigtig skulle ind og spille forargede.

Nå, jeg skal ned og hente min unge, som jeg giver 4.000 kr. om måneden for at få passet. Eksklusiv madordningen. Det er dyrt at være rusticus i urbanus.
@Krook

Jeg tror ikke det er så simpelt at gøre op. Adskillige kommuner kører jo med enorme strukturelle underskud, og tilskud fra staten gives primært på basis af indbyggertal. Normalt er det jo netop når skatteyderne, særlig de med unger i skolealderen, forsvinder at det bliver aktuelt at fjerne tilbudet. Det er "damned if you do, and damned if you don´t".

Alternativt primer man bare småbyerne så det er lettere for mig at finde et nedlagt småbrug, når jeg tager hul på midtlivskrisen og drømmen om øko sammen med fruen. Er vi nok der tager vores Chelsea traktorer ud hvor de hører til, åbner den lokale brugsuddeler vel biksen for os igen, nu med foie gras, pata negra og andre eksotiske ting på hylderne. Først må de dog få lagt fiber. Min slags hader lag når der streames HBO.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
http://www.djoefbladet.dk/blad/2017/05/p-aa--universitetet-bliver-12talspigerne-indhentet.aspx?sq=bliver%20indhentet&utm_campaign=DB_2017_Uge11&utm_medium=email&utm_source=djoefbladet

På Københavns Universitet scorede mænd på kandidatdelen af deres uddannelse et 12-tal 26,8 procent af de gange, de bestod en eksamen i studieåret 2015/2016. For kvinderne var tallet 25 procent.


Knap 27 % scorer topkarakter, hvis man består. Det synes jeg er noget højt.

Især sidste afsnit er spændende. Og problematisk - Den ekstraordinære indsats bliver ikke belønnet mere. Det er lidt kedeligt.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Det er spøjst hvordan mange kommuner ikke kan se at man pisser i bukserne for at holde varmen når man lukker byskolerne. Så snart man lukker den lokale skole, har man på den længere bane dødsdømt byen.

Faktisk er der lokalpolitikere der har brændt nallerne godt og grundigt på lige netop denne manøvre. Efterfølgende er de lukkede skole genopstået som friskoler - med kommunalt tilskud.
"Kids, you tried your best and you failed miserably. The lesson is, never try." - Homer Simpson
Først må de dog få lagt fiber. Min slags hader lag når der streames HBO


Jeg har sagt det i +ti år. Få nu lagt fiber ud i hele landet. Alt andet er at kvæle småbyerne og intensivere urbaniseringen af de større byer. Danmark er sgu´ for lille til, at _alle_ skal bo i en "metropol".
Det er overraskende at der leveres så meget "fremragende" arbejde på universiteterne, men nu har man jo også sænket baren markant fra det gamle 13-tal. Det er dog ret kedeligt når man skal ansætte folk, at der i den grad er inflation i karakterudviklingen.
Pukle.

Selskabet bag bycyklerne står ellers på randen af konkurs. Har jeg misforstået noget?

https://ing.dk/artikel/koebenhavns-bycykler-taet-paa-konkurs-195140
Niddets arkivar
Annonce