Snak

Mere indhold efter annoncen
Det skulle da ikke være nødvendigt. Der citeres flittigt fra gamle JP i nutidens indvandringsdebat, Zenia Stampe har det vel nærmest som bagtæppe på sin fb-profil. Fordi det at begrænse indvandringen er lidt som at putte folk i gaskamre.

Guardian har gang i konspirationsteorierne, fordi to blandt tonsvis af altovervejende anti-Trump techgiganter har støttet hans kampagne, hvilket i øvrigt var velkendt (Thiel talte ved RNC). Eric Schmidt, Zuckerberg osv. var pot og pande med Hillarys kampagne, som det bl.a. fremgik af DNC-hacket, og som det i øvrigt kunne udledes af deres politiske holdninger generelt.

Fordi det at begrænse indvandringen er lidt som at putte folk i gaskamre.


Imponerende perfid alligevel. Jøderne og sigøjnerne var ikke velkomne af stort set de samme grunde som indvandrere ikke er det i dag. Jeg tror alligevel ikke du finder mange i gamle JP-ledere som advokerer for Endlösung, men du er velkommen til at oplyse mig.
Haha, apropos perfid. Som om en henvisning til ´30ernes JP ikke gerne skulle skabe associationer til værnemagere og holocaust. Det har været øvelsen siden 1983. Hvis nu bare folk læste et par gamle avisudklip, tilsat passager fra Victor Klemperer, så ville de måske indse, at en fremmed er en ven, du ikke har mødt, og se bort fra krimininalitets- og arbejdsmarkedsstatistikker, døgnbevogtning i Krystalgade, nytår i Köln, osv.

Nej, Pibe, de ville indse at det frygtede ekko-kammer, som undergraver demokratiet, ikke er en ny ting. Få hovedet ud af røven, så alt du ikke ser er den brune fare, det giver en lidt bredere horisont.
Hvem var det så, der skulle læse gammel JP, hende fra the Guardian?

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Føler du dig truffet?
Læsningen ville da kun have gjort hende endnu mere paranoid.

Edit: For hun ville sikkert kunne være med på dit abstraktionsniveau og se linjen fra ´30ernes antisemitisme til vore dages indvandringsskepsis.

Jeg spørger dig, Pibe.
Kommentaren gav ikke rigtig mening, så jeg måtte vel prøve mig frem.

Jep, man spiller nazi-kortet når man er i tvivl. "7´er flyver" reglen.
Annonce