@ Disco
Når det bare er endnu en sag for Anna Mee, så beviser meget godt hvor langt væk hun er fra virkeligheden.
Problemet er jo at hun er privat ven med ejeren af firmaet, det gir bare endnu mere grobund for mistanke.
Der er ikke noget langt fra virkeligheden i, at man bruger viden, som man er kommet i besiddelse af i et konkret tilfælde og på den baggrund stileler spørgsmål til en forvaltning. Det er er ikke langt fra virkeligheden - det er virkelighed i samtlige danske kommunalbestyrelser (og i Folketinget tilmed).´
Det er i øvrigt påfaldende af den konkrete kritik kommer fra en regionspolitiker (Charlotte Fischer) - fordi der er ingen steder som i det regionale, hvor venner og familiemedlemmers møde med sundhedssystemet på godt og ondt giver anledning til politikeres spørgsmål til selv samme system, som de er en del af.
Men Charlotte Fischer fik da i det mindste understreget, at byggesager er noget særligt.
Og hun er en idiot, hun er uddannet jurist, men vidste ikke hun blev beskattet af gaver, kan man overhovedet bestå som jurist uden at vide det? Jeg tvivler.
Det kan man nu godt, men så er man - indrømmet - ikke en særlig god jurist på skatteområdet, da det er en betydelig del af skatteretspensum ift. personbeskatning, som er et obligatorisk fag - dette gælder i hvert fald på jurastudiet på både Aarhus Universitet og Københavns Universitet. Jeg ved ikke med Aalborg og Odense samt erhvervsjuristuddannelserne.
Der er dog noget særligt med lejlighedsgaver - vi er fx ikke forpligtet til at betale skat af værdien af fødselsdags- og bryllupsgaver.
Men for lige at vende tilbage til det, som du tvivler på, så kan man faktisk godt bestå den juridiske kandidateksamen, hvis man har dumpet fag undervejs.