Snak

Mere indhold efter annoncen
Jussi

Fordømt!
FREM for alt
Mon ikke du kan finde den artikel du nævner?

F.eks. Med et link...

Som linket tidligere, så er det generelt ganske positivt for Nørrebro http://www.boliga.dk/boligpriser/soeg?area=22200&type=1&data=0


Men det er simpelthen Blågårdsgade og Mjølnerparken der er de områder du mener dækker over Nørrebro?
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Halil

Min telefon kan ikke linke!

Tallene og effekten, for den nuværende bandekrig, er formentlig ikke slået igennem endnu.
(Jeg har ingen viden om varigheden af den type bevægelser i prisdannelsen. Vi er, heldigvis, ikke rige på erfaringer på området)

Google man »Nørrebro - ejendomspriser - bandekrig,« finder man en række artikler der belyser tematikken.
FREM for alt
Så vender du bare tilbage et link, når du er klar.

Men det var Mjølnerparken og Blågårdsplads du har snævret det indtil. Korrekt?
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Mjoe, men i stedet for artikler, er det mere interessant at kigge på faktiske salgspriser for postnummeret:
http://www.boliga.dk/boligpriser/soeg?area=22200&type=1&data=0

Umiddelbart ligner kurven den samme som for resten af København. Nok ligger m2-priserne på Nørrebro under K, Ø og V, men udviklingen er der ikke den store forskel på.

Jeg tror det hænger sammen med, at Nørrebro opfattes som en attraktiv bydel, i hvert fald for de fleste områders vedkommende, og at de mennesker, der søger dertil, ikke deler din opfattelse af virkeligheden, i særdeleshed ikke årsagen til de problemer, der accepteres at være til stede.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg kender af gode grunde ikke de respektive købere og sælgeres prioriteringer, så det er for specifikt at nævne to veje/kvarterer.

I artiklen i EB, fra 3. maj 2009, påpegede man det især var forældrekøb der gik i stå.

Der er givetvis mange tilgange, og enkelte vil muligvis tiltrækkes af »spændingen,« , men de fleste jeg kender, eller hører udtale sig, er ikke vildt pjattede med skyderierne.
FREM for alt
Jeg har lige googlet ´Nørrebro ejendomspriser bandekrig´ uden at finde "artikler der belyser tematikken". Men det kan selvfølgelig være google, der ikke vil lade mig kende den hårde, brutale sandhed om værdien af min andelslejlighed på ydre Nørrebro.
\"Alt er Bastille for den nøgne masse\"
"de fleste jeg kender"

Klart. Okay, du behøver ikke at linke, det der må være bevis nok.
\"Alt er Bastille for den nøgne masse\"
Forældrekøb i 2009 er fordi de ikke kunne låne i friværdien som før finanskrisen.

Nørrebro er attraktivt, hvilket bedst ses ved at det er tæt på muligt at opdrive en andelsbolig uden at være opskrevet på en venteliste.

Og som priserne også siger ved at være højere end nogensinde.

Det er noget vrøvl, når du mener priserne styrtdykker på Nørrebro. Simpelthen. Folk vil meget gerne have en ejerlejlighed eller andelsbolig på Nørrebro.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Okocha

Har du set en meningsmåling på spørgsmålet? Link?

Hvor stor en procentdel mener du er »vildt pjattede med skyderier?«

Er svampene gode i år, og var julefrokosten liiidt for lang?

Er du selv »vildt pjattet med skyderier?«

FREM for alt
Annonce