Snak

Mere indhold efter annoncen
Arrivas indtog i Vestjylland er et fremragende eksempel. Husker jeg korrekt, så var Arriva i vestjylland også grunden til, at man ventede med at privatisere togene yderligere, selvom det var en ordre fra Bruxelles, at infrastruktur skal udliciteres (Samme beslutning gjorde, at vi måtte sælge TDC - Som også har vist sig at være en dårlig beslutning for nærmest alle).
Erfaringer fra England viser samme problematik.

Problemet består i, at skiftende regeringer får lavet bestillingsopgaver hos McKinsey og andre konsulenthuse. Konklusionen er skrevet på forhånd, nu skal man bare have det til at fremstå troværdigt. Det er ikke bare med offentlig transport. For nylig (ok, det er vel et år siden) fik energiministeren en rapport fra McKinsey der viste at det ville være helt fremragende, hvis man kunne få privatiseret vandværker. Ikke alene ville det være mere effektivt. Det ville også blive billigere for forbrugeren. At erfaringer fra nærmest alle andre steder (igen, navnligt England) siger det modsatte er ikke så vigtigt.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
Jeg skal ikke stå på mål for udliciteringer af togdriften, slet ikke på baggrund af et indlæg, hvor du igen skyder til højre og venstre. Men du kommer da af med lidt, virker det til, og det er jo også sundt nok. Jeg troede egentlig, ganske ærligt endda, at der var rimelig tilfredshed med Arriva, de steder i Jylland hvor de kører.

Hvad angår salget af TDC, så har vi i dag som følge af monopolets ophævelse, og det at alle kan leje sig ind på de kabler, som vi alle har betalt til, billigere telefoni og internet end nogensinde før. Det vil jeg betegne som en god beslutning for nærmest alle, ikke det modsatte. Principelt er jeg ligesom så mange andre lidt betænkelig ved at sælge ud af statens (vores) infrastruktur, men lige i dette tilfælde skal man stramme sig an, hvis det (salget af TDC) skal udlægges som andet end en dundrende succes for os forbrugere.
Det har mig bekendt også fungeret udmærket i byerne, fordi der er noget bedre mulighed for at få fyldt busserne/togene op. Det er bare ikke tilfældet på eksempelvis lokalbaner, hvor kundegrundlaget ikke er særlig stort. Det giver sig selv, at hvis Torsdag klokken 14.30 som udgangspunkt ikke har særligt mange passagerer, så sløjfer man afgangen, eller sætter prisen op. Dog giver lovgivningen ikke mulighed for, at priserne kan variere iløbet af dagen, og derfor bliver priserne sat op for alle afgange.
Et anekdotisk eksempel er fra Aalborg (omend N/T vist nok er semi-offentligt?) hvor man fra den ene dag til den anden, flyttede prisen fra 20 til 22 kroner for to zoner. Det lyder ikke af meget, men er alligevel en stigning på 10%.

Nu kan man i fremtiden få førerløse busser (det kan man faktisk allerede) og de første par ruter er da også ved at blive etableret (eksempelvis i Aalborg Øst). Når det endelig bliver en ting, og vi samtidig kan få dem til at køre på el, så er jeg mere i tvivl om hvorfor der skal en privat indover. Udover det ideologiske aspekt selvfølgelig. Det burde også kunne gøre det til en betydeligt billigere service. Skulle man tro.

Problemet med TDC er dog nærmere, ligesom med DONG, at man solgte alt for billigt. Jeg er helt enig i, at det på længere sigt har været rigtig fornuftigt for forbrugerne, at vi har kunne få så billig telefoni/internet som vi har. Danmark er vel et af de lande hvor den slags er allerbilligst.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
Bare lige for at få det på det rene. Jeg er ikke imod privatiseringer. Det kan sagtens give mening i visse tilfælde. Privatskoler kan eksempelvis give god mening, fordi de kan operere under lidt andre rammer og have mere fokus på eksempelvis kreativitet, sport eller hvad nu. Private tilbud (på kerneområder) må gerne være et alternativ, men det må aldrig være istedet for.

Jeg skyder måske lidt til højre og venstre (det beklager jeg), men der er også mange ting at skyde efter. Det kan være svært at holde fokus (smiley).
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
Man solgte TDC for billigt. Javel. Var der andre købere, der ville give mere, end hvad man i sidste ende solgte for?

Det er bare ikke tilfældet på eksempelvis lokalbaner, hvor kundegrundlaget ikke er særlig stort. Det giver sig selv, at hvis Torsdag klokken 14.30 som udgangspunkt ikke har særligt mange passagerer, så sløjfer man afgangen, eller sætter prisen op.


Hvorhenne?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Javel. Var der andre købere, der ville give mere, end hvad man i sidste ende solgte for?


Det behøves der jo heller ikke at være for at der sælges for billigt. Selskabet kan jo godt have én værdi, og sælges for en anden. Som nævnt skulle der sælges, da det var en EU beslutning.

Hvorhenne?


Hvorhenne hvad? Torsdag 14.30 var et tænkt eksempel. Men som nævnt, vestjylland. Arriva aflyste afgange og satte prisen op.
Jeg troede faktisk man havde løst problemet efterfølgende, men det er ikke tilfældet. Det har også været et problem i sommers.
https://www.jv.dk/regionalt/Arriva-har-aflyst-over-250-tog-i-loebet-af-sommeren/artikel/2540982

Det er (desværre) ikke fordi DSB og BaneDanmark selv er lykken. Det var noget jeg gerne så fik et markant løft. På togfronten er Danmark desværre på mange måder et u-land.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
Er Arrivas rettidighed ikke højere end DSB´s på de strækninger som drives? Jeg mener at have læst at man havde sparet ca. 250 mio. på deres overtagelse, og det er en del år siden. De har haft problemer med personel i starten, men man har også haft problemer med uddateret infrastruktur, hvilket vel lander hos Banedanmark. I forhold til det gamle lort der kørte de strækninger, var togsættene vel også en opgradering.
Hvad mener du med rettigheder?

Helt enig angående Banedanmark, dårlige skinner er ikke uden skyld i at togdriften er så ringe. Det og dårlige indkøb af togvogne.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
I forhold til salget af TDC var problemet vel, at man ikke beholdt den fysiske infrastruktur på statslige hænder. Ejerskabet over det fysiske net har mig bekendt været en kæmpe konkurrencefordel for TDC og en guldrandet forretning. Salget af selve teleforretningen har der vel ikke været de store problemer i.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Edit. Jeg er ordblind. Undskyld Bosse.
Jeg ved det faktisk ikke. Jeg ved bare, at der har været problemer med at busruter er blevet nedlagt, afgange fjernet og priserne er steget.
Native American Soar like an eagle, sit like a pelican Don’t call us Indians We're more like West Eurasians crossed with Siberians
Annonce